
Svedčia o tom vkusne upravené parčíky, verejné priestranstvá a novovybudované autobusové zastávky. Od roku 1994, teda už tretie volebné obdobie, stojí na jej čele starosta Milan Matlák. V nasledujúcom rozhovore zviditeľnil obec, ktorú spravuje, širšej verejnosti.
Môžete sa našim čitateľom v krátkosti predstaviť?
Po skončení základnej školy ma rodičia prihlásili do učebného oboru inštalatér - kúrenár. Musím sa priznať, že k tomuto remeslu som vôbec neinklinoval. Už od malička ma najviac zaujímala elektronika. Krátko po vyučení som preto išiel pracovať do ČKD ako montér, neskôr vedúci montér strojného zariadenia.
Prečo ste sa uchádzali o post starostu?
Pri svojej práci som veľa cestoval a sledoval život v rôznych obciach. Páčilo sa mi, že cestou miestnych podnikov pridruženej výroby si obce finančne vylepšujú vlastné rozpočty. Tieto peniaze potom mohli použiť na svoje zveľaďovanie. Preto pred komunálnymi voľbami v roku 1994, keď ma oslovili politické zoskupenia i občania, som prijal kandidatúru.
Môžeme sa vrátiť k volebnému programu?
Mojím hlavným cieľom bolo usilovať sa o zmenu životného prostredia v obci, o likvidáciu početných takzvaných "divokých" skládok a zabezpečenie dôstojného života občanov. Prvé mesiace starostovania vôbec neboli ľahké. Práca s ľuďmi je predsa o niečom inom, ako práca so strojmi. V týchto časoch mi výdatne pomohli poslanci obecného zastupiteľstva, ktorým patrí moje poďakovanie.
Spomínate si na vaše prvé kroky vo funkcii?
V prvom roku sa nám podarilo založiť Podnik výroby a služieb. Keďže obec nedisponovala dostatkom financií, toto mal byť krok na zlepšenie situácie. Súčasťou podnikateľskej činnosti spomínaného miestneho podniku bola aj výroba rôznych betónových obrubníkov, dlažobných dielcov a žľabov, ktoré sme potom použili na reguláciu potokov a úpravu miestnych komunikácií. Na tieto práce sme využívali vlastných kmeňových zamestnancov, tiež občanov z radov nezamestnaných.
Ako ste pokračovali?
Podarilo sa nám v obci vybudovať niekoľko oddychových zón, v ktorých sú vysadené stromy a umiestnené lavičky. Ďalšími úlohami bolo dokončiť plynofikáciu obce, zabezpečiť dostatok pitnej vody, ktorá chýbala predovšetkým v dolnej časti dediny a pokračovať v budovaní kanalizačného zberača.
Čo situácia dnes?
Spomínaná plynofikácia bola dokončená v roku 1999. Môžem s hrdosťou povedať, že Podvysoká patrila medzi prvé kompletne splynofikované obce na Kysuciach. V súčasnosti sme sa zamerali na výstavbu domu smútku. V tomto roku by sa mala dokončiť hrubá stavba a v budúcom ho odovzdať do užívania. Vďaka patrí vlastníkom pozemkov, na ktorých bude stavba stáť. Títo ich nezištne darovali obci. Veľká investičná akcia, v objeme 17 a pol milióna korún, nás čaká pri celkovej rekonštrukcií školy. Projekty sú vypracované, čakáme len na prísun sľúbených finančných prostriedkov. V štádiu príprav je aj začatie výstavby 14 bytového nájomného domu a príslušnej infraštruktúry. Žiaľ, v tomto roku sa nám nepodarilo uspieť pri získaní dotácie na túto stavbu. Nevzdávame sa a budeme bojovať ďalšom kole.
K životu patrí aj kultúra a šport. Čo podnikáte v tejto oblasti?
K tradičným akciám patria stavanie a váľanie mája, oslava Dňa matiek, Dňa detí, či Mesiaca úcty k starším. Pri príprave programov nám výdatne pomáhajú žiaci našej školy i materskej škôlky. V kultúrnom dome sa konajú rôzne vystúpenia pre občanov. Športová činnosť je aj u nás prevažne orientovaná na futbal. Radosť nám robia predovšetkým mládežnícke kolektívy. Druhým športovým odvetvím v obci, ktoré sa teší veľkej obľube, je tenis. V areáli školy máme vybudované dva antukové kurty, ktoré občania vo veľkej miere využívajú. Nesmiem zabudnúť ani na dobrovoľných hasičov, ktorí dosahujú na súťažiach vynikajúce výsledky.
Namiesto bodky
Chcel by som poďakovať všetkým občanom za spoluprácu na spoločnom diele. Mrzí ma, že niektorí z nich sa nemôžu uplatniť na trhu práce. Z úprimného srdca im prajem, aby sa im to čo najskôr podarilo.
História i súčasnosť
Podvysoká sa z rozptýleného osídlenia ako samostatná dedina vytvorila v prvej polovici 17. storočia. Uvádza sa rok 1625. Zmienka o nej je prvýkrát písomne doložená z roku 1658. Z historického hľadiska to nie je dlhé obdobie, veď v 17. storočí prakticky začínali vznikať hornokysucké dediny a dá sa povedať, že iba storočie predtým väčšinu tohto územia tvorili husté lesy. Územie obce bolo dlhodobo predmetom sporu medzi budatínskymi a strečnianskymi pánmi. Do sporu sa neskôr zaplietla i Bytča, k panstvu ktorej Podvysoká trvalo patrila. V ústredí obce návštevníkov zaujme moderný kostol Sedembolestnej Panny Márie. Okolité svahy ponúkajú ideálne možnosti pre turistiku, no najmä pre cykloturistiku.