viac ako 8000 odborníkov
Začiatky činnosti Stredného odborného učilišťa sa datujú už od roku 1950. V tom čase začalo svoje vzdelávanie 60 chlapcov v novozriadenom stredisku pracujúceho dorastu v priestoroch presného strojárstva v Kysuckom Novom Meste. “Dôležitá bola príprava kvalifikovanej pracovnej sily. Vývoj bol zložitý, ale so všetkými zmenami sme sa vyrovnali. Od roku 1995 rozhodnutím Ministerstva hospodárstva a pôdohospodárstva SR sa zlúčilo Stredné odborné učilište strojárske so Stredným odborným učilišťom poľnohospodárskym do jedného subjektu s názvom Stredné odborné učilište,“ spomína súčasný riaditeľ školy František Korenčík.
V súčasnosti je už učilište stabilizované...
Máte pravdu. Zabezpečujeme komplexnú prípravu žiakov, vrátane teoretického a praktického vyučovania. Môžem povedať, že naši študenti sú zruční a postupne získavajú návyky, či už pri práci alebo odbornej činnosti. Študijné výsledky hovoria, že uplatnenie v praxi nerobí absolventom problém. Vychovali sme viac ako 8000 odborníkov, ktorí pôsobia vo viacerých oblastiach nášho hospodárstva. Mnohí pracujú na významných postoch.
K životu učilišťa neoddeliteľne patrí aj mimoškolská činnosť. Ako je po tejto stránke o žiakov postarané?
Samozrejme, že myslíme aj na túto oblasť. V domove mládeže sa môžu venovať rôznym aktivitám, či je to šport alebo kultúrne vyžitie. Dosiahli sme množstvo pozoruhodných úspechov, na našom učilišti študovali reprezentanti bývalej ČSSR vo futbale Milan Staškovan, Anton Škorupa, Ľubomír Faktor, Slavomír Zátek Miroslav Barčík, viacnásobný majster sveta vo vodnom slalome Jaroslav Slúčik a ďalšie osobnosti.
Učilište je kvalitne vybudované aj po technickej stránke.
Za tie roky, ktoré sme absolvovali, sa podstatne zmenil strojový park. Modernizácii venujeme značnú pozornosť každý rok. Môžeme sa porovnávať s ostatnými školami a myslím si, že nijako nezaostávame. Skôr si dovolím povedať, že patríme medzi tie najlepšie. Podarilo sa nám zriadiť aj učebňu CNC techniky a pod.
Školy v tomto období musia o žiakov “bojovať“. Máte naplnený stav v jednotlivých učebných odboroch?
Transformačný proces a prechod na samostatný právny subjekt nám neublížil. Určitý útlm bol najmä po roku 1989, ale dokázali sme sa s týmto stavom vyrovnať. Strojárstvo prežívalo určitú krízu, ale ukazuje sa, že začína znovuzrodenie tohto odvetvia. Momentálne máme viac ako 900 žiakov. Monitorujeme aj potrebu trhu práce, držíme sa zásady, že čo stačí dnes, nemusí stačiť zajtra. O žiakov sa stará kvalifikovaný kolektív pedagógov. Učilište zamestnáva 130 pracovníkov. Je to v súlade s prepočtom normatívov na jedného žiaka. Z tohto počtu je 80 pracovníkov, ktorí zabezpečujú odbornú a teoretickú prípravu.
Na učilišti pôsobia pedagógovia, ktorí už niečo “pamätajú.“ Patrí medzi nich aj Pavol Bohovič, hlavný majster odborného výcviku, ktorý na škole pôsobí už 22 rokov.
“Zažil som rôzne zmeny, ale čo sa týka študentov, poviem len toľko, že si demokraciu vysvetľujú po svojom. Vedia o tom, čo môžu, ale o povinnostiach neuvažujú. Niektorí rodičia sú presvedčení, že škola sa má postarať prakticky o všetko. Na druhej strane však treba túto generáciu pochopiť a podať im pomocnú ruku,“ hovorí Pavol Bohovič. Stredné odborné učilište v Kysuckom Novom Meste dokazuje, že svojou činnosťou prispieva k výchove a vzdelávaniu kvalifikovaných odborníkov pre región Kysúc.
Vladimír Kollár
Foto: autor