stále sa vracia
Čadca – V minulosti mali v kysuckých rodinách hlad a bieda svoje stále miesto. Tuberkulóza preto nebola ničím výnimočným. Bola zrkadlom sociálnych pomerov v spoločnosti. Chorí, ktorých táto pliaga postihla, boli presvedčení, že im už “čierna pani“ s kosou klopká na dvere.
V kalendári patril 24. marec Svetovému dňu tuberkulózy. Po prechodnom ústupe začína na Slovensku opäť dvíhať hlavu táto obávaná choroba, známa aj ako suchotiny. Niektoré skupiny ľudí sú vystavené väčšiemu riziku. Napríklad tí, čo sú v úzkom kontakte s tuberkulóznym pacientom, osoby s celkovo oslabeným organizmom a chorobami ako cukrovka, zaprášenie pľúc – silikóza, pacienti dlhodobo liečení kortikoidmi, podvyživené osoby, alkoholici a narkomani. Vo svete tvoria významnú skupinu aj pacienti s AIDS. V mnohých krajinách je práve vysoký výskyt AIDS vyvolávateľom novej epidémie tuberkulózy.
Čo sa týka výskytu nových ochorení, situácia nie je ružová ani v okrese Čadca. Podľa informácie vedúceho lekára poliklinického oddelenia tuberkulóznych a respiračných chorôb Jozefa Imrišíka (na snímke) v uplynulom roku zaznamenali 22 prípadov pľúcnej a 2 mimopľúcnej formy tuberkulózy. Bakteriologickú pozitivitu dokázali v 18 prípadoch. Rozpadovú formu zistili u dvoch pacientov. Pri preventívnych prehliadkach diag-
nostikovali ochorenie u štyroch pacientov, sedemnásť “zachytili“ na základe zdravotných ťažkostí, traja boli z takzvanej rizikovej skupiny. Čo sa týka veku, jednoznačne prevládajú muži starší ako 50 rokov.
Z pacientov, u ktorých diag-
nostikovali ochorenia na TBC, dvaja zomreli, avšak ani v jednom prípade nebola bezprostrednou príčinou smrti tuberkulóza. Početne najväčší výskyt nových ochorení zaznamenali v okrese Čadca v roku 1995, kedy počty vysoko prekračovali celoslovenský priemer. Zaznamenali až 78 nových ochorení.
Podľa slov J. Imrišíka dobre spolupracujú s Ústavom TBC pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch, kde posielajú pacientov s rozsiahlymi rozpadovými pľúcnymi a inými tuberkulóznymi procesmi, pacientov na diagnostikovanie či operačné zákroky. Spolupráca funguje aj s klinikou tuberkulóznych a pľúcnych chorôb v Martine a vojenským vysokošpecializovaným ústavom pre choroby pľúcne v Novej Polianke.
V čadčianskej NsP koncom minulého roka zrušili oddelenie tuberkulóznych a pľúcnych chorôb s viac ako dvadsiatimi lôžkami. A tak v súčasnosti sú pacienti hospitalizovaní v Žiline, Martine či v už spomínaných zariadeniach. Vedúci lekár J. Imrišík touto cestou upozorňuje pacientov, že pľúcna ambulancia sa presťahovala z Moyzesovej ulice v Čadci do nového pavilónu v nemocnici na l. poschodie.
Iveta Hažíková