ed budovou bývalej vojenskej správy v Čadci 19-ročný Michal Srníček zo Staškova. Proces „odvodov“ mal už za sebou. Na otázku prečo nechce ísť na vojnu o ktorej sa hovorí, že len ona urobí z chlapca chlapa odpovedá, že kvôli matke a trom mladším súrodencom. „Mama sa o nás stará sama. Chcel by som jej pomôcť finančne.“
Samostatný radca Územnej vojenskej správy Žilina Ľubomír Pavlík nám povedal, že počítajú s tým, že zhruba tretinu brancov neodvedú. Najmä zo zdravotných dôvodov. Mládenci majú najčastejšie problémy s pohybovým ústrojenstvom, dominujú chrbtica a kolená. Za nimi nasledujú poruchy zraku a zmyslových orgánov. Tohtoročné odvody, ktoré začali 18. februára a potrvajú do 26. marca, absolvuje 800 brancov z okresu Čadca. Mládenci z Kysuckého Nového Mesta musia za odvodmi do Žiliny - tamojšej Územnej vojenskej správy. Nie všetci si chcú „odkrútiť“ šesť mesiacov vojenčiny. Niektorí sú rozhodnutí pre civilnú službu, iní žiadajú o odklad zo študijných dôvodov.
Iným prípadom je 19-ročný Michal Bytčánek zo Staškova. Ten na vojnu chce ísť. Vraj kvôli zážitkom. A vie presne, čo chce robiť – prieskumníka alebo tankistu. Je však smutný, že do rovnošaty sa neoblečie aj jeho dvojča, brat Paľko. Zistili mu totiž alergiu.
Na margo postupu, ktorý platí pri zaradzovaní vojakov do jednotlivých „profesií“ Ľ. Pavlík hovorí: „ Vojenské útvary predkladajú svoje požiadavky Ministerstvu obrany SR. Odtiaľ sa dostávajú na Vyššiu vojenskú správu v Banskej Bystrici a následne na Územné vojenské správy, ktoré na základe požiadaviek zaradzujú vojakov do vojenských útvarov. Nevedno, či sa Michalovi splní jeho sen byť prieskumníkom či jazdiť s tankom. Pri niektorých vojenských „profesiách“ sa vyžaduje kvalifikácia, kondička, dokonca aj „vzhľad“. Týka sa to napríklad hradnej stráže. Nuž, tam sa dostanú naozaj len „urastení“ chlapi. Jednou z požiadaviek je výška 1,83 až 1,87 centimetrov. O „chlp“ menej, ani viac... Iveta Hažíková