i tréner futbalistov Peter Padych
Vo všetkých deviatich fubalových družstvách Čadce, ktoré účinkujú v súťažiach riadených Slovenským futbalovým zväzom a Stredoslovenským futbalovým zväzom, má Čadca spolu 160 futbalistov. Stotridsať z nich sú mladí ľudia vo veku od deväť do osemnásť rokov. Pri návšteve trénera Petra Padycha v našej redakcii sme sa rozprávali o futbalových plánoch treťoligistu a neobišli sme ani horúcu tému o finančných problémoch.
- Hráte tretiu ligu, v akých podmienkach sa pripravujete na túto náročnú súťaž a ako prebieha samotná príprava vášho mužstva?
- Máme mizerné podmienky, ale aj napriek tomu sa začala príprava 12. januára. Chcem totiž dobre pripraviť mojich futbalistov po kondičnej stránke. Priemerne nám chodí na tréning tak jedenásť futbalistov, čo je veľmi málo aj na okresné majstrovstvá. Máme v pláne odohrať pätnásť prípravných zápasov, z toho sme už deväť odohrali. Vyberali sme si súperov od slabších k silnejším. Generálkou pre nás bude stretnutie so Žilinou pred začiatkom súťaže. V príprave využívame okolité terény, halu a plaváreň a zameriavame sa hlavne na dynamiku a rýchlosť. V príprave vonku nám naše zámery sťažovalo počasie, veľké problémy robí aj sneh. Ako súčasť prípravy bude 14. marca aj turnaj v Turčianskej Štiavničke.
- Ktorí noví hráči oblečú na jar dres Čadce?
- Máme nového brankára Petra Jurčíka. Je to mladý, osemnásťročný chlapec, ktorý jesennú časť ligy chytal v Bytči a je hráčom Kysuckého Lieskovca.
- Nehovorte, že vás posilní iba brankár. Vieme totiž, že od vás po jeseni odišlo približne deväť hráčov.
- Samozrejme, že nás posilnia aj iní hráči, ale o tom ešte stále rokujeme. Od nás odišli brankár Martin Gavlák, ktorý je momentálne v Zábřehu na Moravě a Ľubomír Macák je v Oščadnici. Ostatných zatiaľ nebudem menovať. Ak to zosumarizujem, zostali nám prevažne dorastenci, pretože zo základnej zostavy nám odišlo okrem spomínaného brankára päť hráčov, ktorí sa určite nevrátia.
- Ako teda chcete zostaviť základný káder?
- Jednoducho povedané, tých hráčov, ktorí nám ostali z minulého roku, doplníme dorastencami a ďalšími, ktorí by relatívne mohli doplniť káder.
- Prezradíte nám, ktoré problémy škodia vášmu klubu najviac?
- Hlavne ekonomické a s tým je spojené aj to, že niektorí hráči nechcú hrať, resp. nemôžu, pretože musia z niečoho žiť. To je aj hlavný dôvod ich odchodu na hosťovanie. Futbal sa odvíja od peňazí a pokiaľ ich nebudeme mať dostatok, tak s tým nič neurobíme a ťažko budeme hľadať hráčov. Veď je smiešne, aby sme chodili na prípravné zápasy autami, len kvôli tomu, aby sme ušetrili za autobus. Žiaci išli dokonca na turnaj vlakom...
- V čom vidíte riešenie?
- Podľa rozdelenia finančných prostriedkov si myslím, že mesto by malo prehodnotiť, koľko dalo nám a koľko dalo iným, nie masívnym športom. Viem, že je veľmi dôležité, aby sme mali s mestom dobré vzťahy, ale poniektorí by si mali uvedomiť, že hráme tretiu ligu a naše náklady sú tým oveľa vyššie. Potrebovali by sme aj podporu zo strany podnikateľov, veď reprezentujeme aj ich mesto.
- Máte veľa problémov, čo je cieľom treťoligistu na jar?
- V jeseni sme skončili na trinástom mieste s trinástimi bodmi. Verím, že dvojitá trinástka nám prinesie šťastie. Prioritou je záchrana v súťaži, stabilizácia kádra, pritom chceme zabezpečiť pomoc od mesta a sponzorov. Chceme tiež budovať kvalitné mužstvo, čo trvá aj niekoľko rokov. Verím, že diváci nezanevrú na nás a budú mať trpezlivosť s mladým kádrom a týmto im chcem poďakovať za účasť na zápasoch.
- Stále sa točíme okolo problémov s peniazmi. Zaujímalo by nás, či nie ste znechutený futbalom v Čadci?
- Futbal mám rád, znechutený som len malým záujmom o futbal zo strany mesta. Na to, že máme najväčšiu mládežnícku základňu v okrese, sme podporovaní veľmi málo.
- Niekoľkokrát ste spomenuli malú podporu zo strany mesta, mohli by ste nám priblížiť, ako to myslíte?
- Dostali sme 45 000 korún. Na Kysuciach dostali niektoré kluby, ktoré hrajú v I. triede, viac od obecného zastupiteľstva. V tom je ten rozdiel. Chcel by som spomenúť, že ako klub máme družbu s poľským mestom Toruň, kde chodíme na trojdňový turnaj, ale finančné pokrytie nám tento rok pravdepodobne zabráni zúčastniť sa. Ako tréner som v roku 1996 postúpil so žiakmi do tretej ligy a paradoxom bolo, že rok pred tým boli odhlásení zo súťaže. V roku1997 sa nám podarilo postúpiť s dorastom do tretej ligy. V 2001/2002 sme sa dostali so starším dorastom do druhej ligy. Teraz trénujem A-mužstvo. To znamená, že výsledky máme, mohli by však byť ešte oveľa lepšie. Andrea Papšová