i prichádzať na farme Abel plus, spol. s r.o. Podvysoká na svet zhruba pred tromi týždňami. Nedostali cumlík ani čipkované košieľky. Nebolo treba hľadať ani krstné mamy. Išlo totiž o kozliatka. Doposiaľ pribudlo do 500 kusového stáda približne 200 mláďat.
Farma má niekoľkoročné skúsenosti s veľkochovom šľachtených plemenných sánskych kôz. Na farme spustili do prevádzky aj sušiareň a začali s výrobou plnotučného sušeného mlieka, ktoré dodávajú na domáci trh i do zahraničia. Špeciálnym postupom bezmembránovej separácie sú v ňom oddelené rozpustné bielkoviny, najmä alergizujúci alfa-laktoglobulín a beta-laktoglobulín.
Odborníci zistili, že kozie mlieko má oveľa lepšie nutričné vlastnosti ako iné druhy mlieka, a preto je oň záujem. Chov kôz sa dostal do popredia najmä po tom, ako sa zistilo, že má priaznivé účinky aj pri niektorých ochoreniach. Prítomný inositol bráni tvorbe kyslíkových radikálov a tým pôsobí preventívne proti zhubným nádorom. Je známe, že u pacientov s onkologickým nálezom má kozie mlieko priaznivé stabilizujúce účinky. Testy, ktoré realizovali v zahraničí potvrdili, že po jeho zaradení do diéty pacientov už operovaných sa znížilo riziko recidívy rakovinového nádoru. Minulý týždeň sa v Norimbergu konala výstava venovaná biopotravinám BIOFACH. Zúčastnili sa na nej štyria vystavovatelia zo Slovenska, medzi nimi aj farma Abel plus, spol. s r.o Podvysoká. Podľa slov konateľa firmy Abel Miroslava Janečka prezentovali sa novinkou - štyrmi druhmi tabliet z kozieho mlieka, na ktoré získali certifikát a ktoré vyrábajú v spolupráci s pražskou firmou. Sú určené napríklad pre deti, dospievajúcu mládež, tehotné a dojčiace ženy, ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami, alergiou, zníženou imunitou a pod. Pôsobia tiež ako prevencia a liečba osteoporózy, pôsobia na nervový a imunitný systém, zlepšujú kondíciu, pomáhajú pri nadmernej únave či psychickej záťaži organizmu.
Hoci sa veľkochov kôz dostal do popredia len pred pár rokmi, toto poľnohospodárske odvetvie má na Slovensku svoju tradíciu. Aj na Kysuciach začína chov kôz opäť ožívať. Na farme v Podvysokej možno vidieť kozy i capov s klasickou ozdobou. Dozvedeli sme sa, že kým v minulosti v súvislosti so šľachtiteľským chovom museli byť bez rohov, prax ukázala, že rohatí jedinci sú odolnejší, produktívnejší, výkonnejší. A tak dnes možno v stáde obdivovať aj „fešáka„ Rudiho, ktorý bol jedným z prvých rohatých capov v stáde. Iveta Hažíková,
foto: (dl)