, že som tehotná. Zo zdravotných dôvodov som hneď na to musela zostať na PN. Neviem teraz, čo mám robiť, mám ísť za zamestnávateľom, ktorý sa predpokladám nebude chcieť o ničom ani baviť alebo si mám už hľadať novú prácu – pričom nevidím ani v tomto smere žiadne pozitívne vyhliadky i vzhľadom na môj stav.
K. Š. Čadca
Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov taxatívne vymedzených zákonom. Existencia tohto dôvodu je predpokladom platnosti výpovede. Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná lehota je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je dva mesiace. Len pri výpovedi z určitých zák. stanovených dôvodov je výpovedná doba tri mesiace. Začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca. Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to je aj v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná alebo je zamestnankyňa na materskej dovolenke, alebo keď sa zamestnankyňa alebo zamestnanec trvale stará o dieťa mladšie ako tri roky. Okrem prípadov, ak by vám dal zamestnávateľ výpoveď z dôvodu, ak sa zrušuje alebo premiestňuje ako celok alebo jeho časť; z dôvodu, pre ktorý môže zamestnávateľ okamžite skončiť pracovný pomer alebo ak z vlastnej viny stratil zamestnanec predpoklady na výkon dohodnutej práce podľa osobitného zákona.
Za predpokladu, že ste v čase doručenia výpovede neboli tehotná, začne vám plynúť výpovedná doba, ktorej plynutie bude prerušené ochrannou dobou – čo je možné príp. až do troch rokov dieťaťa. Po uplynutí zvyšku výpovednej doby sa váš pracovný pomer skončí.
Za predpokladu, že ste v čase doručenia výpovede boli už tehotná a zamestnávateľ vám nedal výpoveď z už vyššie spomínaných dôvodov, je výpoveď daná v rozpore so zákonom stanoveným zákazom a je neplatná. Ak by zamestnávateľ po uplynutí ochrannej doby trval na platnosti výpovede a následnom skončení pracovného pomeru, môžete najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť, uplatniť na súde neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou. Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi neplatnú výpoveď a ak zamestnanec oznámil zamestnávateľovi, že trvá na tom, aby ho naďalej zamestnával, jeho pracovný pomer sa nekončí a zamestnávateľ je povinný mu poskytnúť náhradu mzdy. Táto náhrada patrí zamestnancovi v sume jeho priemerného zárobku odo dňa, keď oznámil zamestnávateľovi, že trvá na ďalšom zamestnávaní, až do času, keď mu zamestnávateľ umožní pokračovať v práci alebo keď dôjde k platnému skončeniu pracovného pomeru.
Radí vám JUDr. Miroslav Stopka