ckým titulom, ktorými sme sa v predchádzajúcich ponukách nezaoberali do takej miery, do akej si zaslúžili byť spomenuté.
Medzi najvýznamnejšie ruské romány 20. storočia patrí román Doktor Živago Borisa Pasternaka. Sčasti autobiografický a sčasti epický román sa začína v roku 1903, keď zomiera matka hlavného hrdinu Jurija Živaga. Živago študoval medicínu a založí si rodinu. Jeho kariéru preruší 1. svetová vojna. Lieči sa zo zranenia a spoznáva svoju životnú lásku Laru, ktorá sa z jeho života neustále stráca a znovu sa v ňom objavuje. Pred hladom a boľševikmi odchádza na Ural. Stráca rodinu i Laru a zlomený sa vracia do Moskvy, kde v preplnenej električke umiera na infarkt. Doktor Živago, jednoducho povedané, je dobrý román z revolučnej epochy. Román nie je pravý ani ľavý. Napísal ho úprimný, čestný a pravdivý spisovateľ plný kresťanského humanizmu s idealizovanými predstavami o človeku. Vieme, že mnohých čitateľov odrádza všetko ruské a sovietske, ale ak siahnu po tomto románe, literatúru budú deliť už len na dobrú a zlú.
V treťom štvrťroku 2003 vyšiel prvý slovenský preklad románu slávneho amerického spisovateľa Johna Irvinga Svet podľa Garpa v preklade Kataríny Karovičovej. Autora naši čitatelia iste poznajú. Svojimi románmi Zásady muštárne a Modlitba za Owena Meanyho, ktoré vyšli tiež v roku 2003, sa radí medzi najpožičiavanejších autorov sociálnej prózy v našej knižnici. Román Svet podľa Garpa je plný absurdít, nečakaných situácií a náhod, ako i obyčajnej ľudskosti a koncov, ktoré napriek všetkému úsiliu nemôže človek odvrátiť. Hlavným hrdinom je Garp, neobyčajný človek plný obyčajných ľudských túžob, ktorého životné osudy poznačí už jeho počatie – jeho matka si zaumieni mať dieťa bez partnera a za otca si vyberie nevyliečiteľne chorého vojaka T. S. Garpa, ktorého ošetruje. Matka vplýva na syna po celý život. Všetky postavy knihy (Garpova matka, manželka Helen, jej milenec, synovia), ako aj ich skutky pôsobia reálne a nečakanou silou. Každý má nejaké sny a usiluje sa ich uskutočniť, no keď ich uskutoční, stanú sa ťaživou nočnou morou, ktorej sa dá uniknúť iba smrťou.
V Media klube koncom minulého roka vyšiel román Štvrtý K – autom je spisovateľ Mario Puzo, ktorý na fiktívnych osudoch plejády rozmanitých postáv – od prezidenta Spojených štátov amerických a členov vládneho kabinetu až po neúspešných smoliarov a predstaviteľov veľkomestského podsvetia – podal život americkej spoločnosti deväťdesiatych rokov 20. storočia a obraz fungovania jej mechanizmov. Dej románu zachytáva necelý rok práce fiktívneho prezidenta USA Francisa Xaviera Kennedyho, údajne jediného člena rozvetveného kennedyovského klanu. Rok nesmierne bohatý na zlomové, tragické udalosti, dramatické rozhodnutia, ktoré sa dotýkajú nielen osudov jeho najbližších spolupracovníkov, ale aj Ameriky a celého sveta.
Slovenského spisovateľa Dušana Dušeka, tým čo radi siahnu po slovenskej pôvodnej tvorbe, netreba predstavovať. Koncom roka 2003 sa na knižných pultoch objavila od neho knižka – Vták na jednej nohe. Je to ďalšia poetická, jemne humorná, láskavá a ľudská kniha slovenského prozaika, ktorého tvorba sa vyznačuje zmyslom pre poetickosť i realitu, pre všednosť i bizarnosť, pre iracionálnosť i tajomné dimenzie každodennosti. Komické i smutné príbehy, ktoré zažívajú jeho postavy a postavičky, predstavujú zmes rezignovaného, dychtivého či tragického vzťahu k životu a svetu, vzťahu, ktorý však nikdy nestráca nádej, túžbu, zázračnosť, ľahkosť a vnútornú slobodu.(jm)