Kožnú ambulanciu pravidelne plnia školáci aj dospievajúci s vírusovými bradavicami hlavne na rukách, niekedy aj na stupajach. Prejav ochorenia je vlastne ohraničené ložisko hyperkeratózy – zmnoženej rohovej vrstvy kože veľkosti od niekoľkých milimetrov až 1 cm v priemere.
Ako je známe, na vírusy ako také zatiaľ nie je známy žiadny účinný liek. Tiež túto vírusovú infekciu kože len symptomaticky „pálením„ kyselinou dusičnou na ambulancii – prípadne snehom kyseliny uhličitej (známy „sneh„) ako „najrýchlejšou liečbou„. Pľuzgier, ktorý vzniká po aplikácii uvedenej kryoterapie, postupne nadvihuje ohraničenú hyperkeratózu, ktorou bradavica je, až sa celkom po zaschnutí pľuzgiera odlučuje. Pri menších bradavičkách sa kryoterapia, v preklade liečba chladom – opakuje len niekoľkokrát, pri veľkých, splývajúcich, tzv. mozaikových, napríklad na nohách – aj viac mesiacov. Najdôležitejšie je úplne bradavicu likvidovať, inak sa často rozrastá a množí takzvanými dcérinými bradavicami. Tiež sa môže opakovať aj v iných lokalizáciách – tomu sa liečbou nedá zabrániť. Ide o to, aký terén vzniku vírusovej bradavice najviac vyhovuje. Niektorí jedinci majú väčšiu dispozíciu na jej výskyt, často s jemnou, potivou kožou alebo slabo prekrvenými končatinami (studené ruky, nohy). Veľmi ťažko ovplyvniteľné sú bradavice v okolí nechtov rúk, často zapríčinené pravidelným obhryzávaním nechtov z nervozity (ide o onychofágiu, liečiteľnú cez psychológa). Aj tu vlhké prostredie zohráva úlohu v uchytení vírusu bradavice.
Podobne na chodidlách častý výskyt bradavíc, splývajúcich až do veľkých, bolestivých ložísk je ovplyvnený zvýšeným potením aj pri nevhodnej obuvi, skôr športového typu – z umelej hmoty alebo silonu, s celogumenou zvýšenou podrážkou (módne botasky, adidasky). Takéto veľké ložiská vírusových bradavíc sa výnimočne musia odstraňovať aj chirurgicky, zoškrabovaním do podkožia. Preto je tak dôležité prísť na kožnú ambulanciu zavčasu, s malou bradavičkou – nielen pre spresnenie diagnózy, ale aj pre rýchlu liečbu. Malé a mäkké bradavičky sa podľa veku môžu liečiť opakovaným „bodkovaním„ keratolytických, príp. protivírusových roztokov, ako je roztok na bradavice, aj Verrumal, Duxofilm, zahraničnej provenencie. Akékoľvek dráždenie, trením, škrabaním, „zrezávaním„, aj pri výskyte tzv. plochých bradavíc (hlavne tvár, ale aj chrbáty rúk) znamená rýchle rozšírenie a zmnoženie prejavov. Tiež trpezlivosť a spolupráca rodičov sú jednou z podmienok úspešnej liečby.
Druhé najčastejšie rozšírené vírusové ochorenie v populácii je tzv. opar, s výskytom prevažne v okolí perí, prípadne inde na tvári. Súvisí to s najčastejšou provokáciou tohto ochorenia, slneným, prípadne horúčkovým – celkovým vírusovým ochorením. Ďalšou provokáciou tejto infekcie vírusom Herpes simplex je stres, nevyspanie, menzes u žien. Preto sa o ňom hovorí ako o latentnom víruse, respektíve pretrvávajúcom v organizme v latentnej forme a po provokácii a následnom oslabení organizmu sa prejavujúcom ako skupinka pľuzgierikov, ktoré pália, svrbia a rýchlo sa „kalia„ a zasychajú ako chrastičky, s hojením až 2 týždne. V čerstvom štádiu výsevu pľuzgierikov sú tieto silne infekčné, resp. prenosné hlavne na kojencov, malé deti aj pri bozkávaní. Stačí jemná koža s náchylnosťou na ekzém a vzniká u týchto malých detí ťažký celkový stav po rýchlom rozšírení pľuzgierikov (splývajúcich) po celom tele! Našťastie sú už dostupné aj pacientom prípravky s obsahom ACYKLOVIRU, napr. Telviran, Herpesin, Zovirax a iné. Stačí 2-gr. tubka, celá sa platí okolo 100 – 200 Sk bez receptu v lekárni. Najdôležitejšia podmienka rýchleho hojenia oparu je domasťovať prvé hodiny výsevu a to 4-5 krát denne! Pokiaľ sa tento termín zmešká, mastí sa až po poldni či za deň po výseve, je krém neúčinný! Pokiaľ sa dodrží, odlieči sa ložisko infekcie do 2-3 dní týmto krémom s obsahom virostatika. Preto postihnutí, ktorí trpia častým výskytom oparu, by si mali nosiť tento krém s acyklovirom stále u seba, aby tak zavčasu a účinne zasiahli do nepríjemného ochorenia. Na komplikácie oparu, ako je výskyt na sliznici dutiny ústnej, šírenie na sliznicu očí, či opar v inej lokalizácii (na genitáliách) sa prípadne predpisujú aj tabletky s obsahom acykloviru, na užívanie na niekoľko dní. Predpokladom zabráneniu opakovania infekciou oparom je teda posilňovanie všeobecnej odolnosti proti infekciám vôbec (imunity), v obdobiach ich zvýšeného výskytu aj užívaním vitamínu C. Zvýšením odolnosti proti stresu – aj športovaním, pravidelným aplikovaním krémov „na opaľovanie„ s vyšším faktorom proti UV žiareniu, vždy pred pobytom na slnku a častým domasťovaním dráždivej, prípadne presušenej kože.
V posledných mesiacoch je na voľnom trhu k dispozícii (voľne v lekárni) aj nový preparát na potieranie – výťažok zo „sladkého dreva„, prírodná kyselina glycirhizínová aj v kréme, španielskej výroby. Stojí pacienta tiež okolo 200 korún a to aj 5-gramový krém. Tiež sa však musí natenko potierať čerstvé ložisko oparu každé 3-4 hodiny po vzniku. Udáva sa pomerne rýchle odhojenie nálezu, prípravok sa dobre znáša. Takže spoľahlivú zbraň proti vírusu oparu máme, a tak stačí len zájsť do lekárne a potom mať účinný krém vždy po ruke!
MUDr. Oľga Königová,
kožná ambulancia