Štvrtok, 28. september, 2023 | Meniny má Václav

Po stopách záhad

Rozhovor so spisovateľom Dr. M. Jesenským, ktorému

učaroval svet tajomstiev od najstarších dôb až po súčasnosť

Ak nás pamäť neklame, Miloš začal písať svoje „príbehy s tajomstvom„ v období, keď bol ešte len malým chlapcom. Ako žiak Základnej školy v Krásne nad Kysucou vytvoril niekoľko poviedok so sci-fi tematikou, v ktorých sa na krídlach fantázie prenášal do ďalekých galaxií obývaných mimozemšťanmi. Postupne sa zväčšoval priestor jeho umeleckého sveta i obzor vedomostí.

Doteraz nám Dr. Miloš Jesenský (na snímke) zanechal vyše desiatky pozoruhodných kníh. Za všetky spomeňme Démon z iného sveta (1997), Vyslanec z temnôt (2000), Štyri hodiny do stredoveku (1997), Dva mesiace v stredoveku (1999), Krajina zázrakov (1998), Wunderland, mimozemské technológie Tretej ríše (1998), Po stopách Indiána Jonesa, Záhady devätnásteho storočia (obe 2000) atď. Prostredníctvom nich sa môžeme dozvedieť o kliatbe faraónov, o biblickej arche zmluvy, tajomstvách stredoveku, o alchymistoch a svätom grále, ale tiež o tajomstvách Hitlerovej Tretej ríše spojených s okultizmom.

SkryťVypnúť reklamu

Spisovateľ je v súčasnosti bibliografom v Krajskej št. knižnici v Žiline. Žije a tvorí v Krásne nad Kysucou.

Ako ste sa dostali k systematickému vyhľadávaniu a skúmaniu záhad?

Možno ani nie je tak dôležitá forma, ako filozofia, životný názor hľadača záhad. Každý, kto vníma, akým spôsobom miznú spomedzi nás mýty a báje, kompenzuje tento deficit ponorom do sveta záhad. Mne sa to stalo v čase, kedy som si uvedomil nutnosť vlastného náhľadu na svet a vzápätí aj jeho literárneho vyjadrenia. Prvé pokusy v tomto smere siahajú do čias môjho stredoškolského štúdia a nasledujúce roky sa prehlbovali. Pre mňa ako človeka i tvorcu ostáva neustálou výzvou situácia, s akou som sa musel potýkať už na začiatku. S každou záhadou je spojený príbeh, aký možno vyrozprávať, previesť na kvalitu literárneho jazyka, príbeh, aký sa dá síce prispôsobiť našej potrebe pochopiť, ovládnuť a manipulovať, avšak zachovávajúci si auru tajomstva. A záhada ostáva záhadou – a tak to zostať musí. Aj v tom sa skrýva dilema bádateľa a súčasne i popularizátora záhad. Hoci by sme veľmi radi popisovali a analyzovali, nakoniec prichádza aj tak len lapidárne zistenie o hraniciach ľudského uvažovania.

SkryťVypnúť reklamu

Ako ubiehala vaša spisovateľská dráha?

História mojich autorských počinov, akú sa sotva odvážim nazvať kariérou, siaha do roku 1989, kedy časopisecky vyšla moja krátka esej pod názvom „Niektoré filozofické problémy skúmania záhad„. Krátky článok venovaný obrane diela môjho obľúbeného autora Dr. Ludvíka Součka spôsobil pomerne živú polemiku v čase, kedy sa knihy ako „Tušenie tieňa„ ocitli ako nežiaduce v paľbe ideologicky vedenej kritiky. Našťastie pre mňa už načasovanie tejto diskusie neprinieslo znemožnenie môjho univerzitného štúdia. Svoju prvú knihu „Štyri hodiny do stredoveku„ som napísal v roku 1993, vyšla po česky o štyri roky neskôr, aj keď v skutočnosti som prvú knihu vydal roku 1997 ako ghost writer pod pseudonymom Manfred Jensen.

SkryťVypnúť reklamu

Pod vlastným menom som ako autor (a v dvoch prípadoch ako spoluautor) vydal doteraz 13 kníh, v celkovom počte pätnásť vydaní mimo reedícií v slovenskom, českom a poľskom jazyku.

Prečo vydávate viac v zahraničí ako doma?

Môj debut vyšiel v českom jazyku a doteraz mi v slovenčine vyšli iba tri tituly. Zdôvodnenie, že moje knihy vychádzajú väčšinou cudzojazyčne, bez toho, aby vyšli v jazyku originálu, vychádza z rozdielnej vydavateľskej politiky, prístupu slovenských nakladateľov k domácim autorom, podmienok distribúcie i dostatočne silného čitateľského zázemia. To je však fenomén, ktorého analýza by ďaleko presiahla rámec nášho momentálneho rozhovoru.

Ako zvládate taký široký tematický záber?

Z veľmi jednoduchého dôvodu: zvládam to, lebo ma takýto spôsob práce fascinuje. Nie som z tých ľudí, ktorí sa dlhý čas zaoberajú iba jedinou témou. Po jej uchopení a prevedení do literárneho jazyka sa väčšinou moje tvorivé ambície naplnia – do tej hĺbky sa dostáva aj moje pátranie. Prioritou môjho záujmu o záhady je predovšetkým autorská výzva v podobe námetu. Tak spolu s mojimi čitateľmi stopujeme napríklad stopu biblickej archy zmluvy, neskôr pátrame po okultných tajomstvách hitlerovskej Tretej ríše, tajomstvách stredoveku, alchymistoch, práve tak ako aj mimozemšťanoch, kliatbe faraónov, či supertajných technológiách. A ako sa zdá – čitateľom to vyhovuje práve tak isto, ako aj mne...

Aký je váš úprimný názor na otázku, či sme vo vesmíre sami? O čo ho opierate?

Otázka silentia universi, teda príslovečného mlčania vesmíru je súčasne aj otázkou smerovanou do nášho vlastného vnútra. Pokladáme sa za natoľko výnimočných, aby sme gloriolu pánov tvorstva vztiahli na celý vesmír alebo naopak, je myšlienka na osamelosť ľudstva v nekonečných dimenziách kozmosu taká neznesiteľná, že sa ho podvedome snažíme zabývať vyspelým rozumom podobným nášmu? Veda zatiaľ nedáva v tomto spore nijaký konečný verdikt, či už sa týka prejavov možnej existencie mimozemského života v nami pozorovanom vesmíre, alebo možných dokladov o návštevách iných bytostí priamo na našej planéte. Mojím osobným názorom ostáva predstava o existencii iných foriem života, keďže vesmír nepokladám za zbytočné mrhanie priestorom, nie som presvedčený o výnimočnosti ľudstva (dokonca ani v rámci našej planéty) a ako človeku je pre mňa navyše predstava o mrazivom a temnom priestore bez života medzi hviezdami obzvlášť desivá.

Dostali ste zahraničné ceny ako autor sci-fi. Kedy vás ocení aj Slovensko?

Z ocenení, ktoré si najviac vážim, spomeniem aspoň „Krištáľového tigra„, „trofej„ udeľovanú najúspešnejším autorom literatúry faktu, ktorú som si v roku 1998 priviezol z Prahy. Čo sa týka domácich ocenení, predstavuje pre mňa dostatočné zadosťučinenie členstvo v Slovenskom syndikáte novinárov, Spolku slovenských spisovateľov i Slovenskom Pen-centre. Veľkou poctou určite bolo, že som sa nielen vďaka svojmu priezvisku ocitol v Slovníku slovenských spisovateľov XX. storočia v naozaj dobrej spoločnosti – hneď vedľa Janka Jesenského...

Za rozhovor poďakoval:

Ladislav Hrubý

a

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
  2. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
  3. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
  4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  6. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  7. Všetkým lepí pred voľbami
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  2. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  3. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  4. Zvonenie v ušiach?!
  5. Významné holandské firmy pôsobiace na Slovensku spojili sily
  6. Toto je dokonalosť! Objavte výhody tepelných čerpadiel
  7. Všetkým lepí pred voľbami
  8. Kandidát OĽANO Martin Seman: Nikto nemôže ostať na okraji
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 238
  2. Všetkým lepí pred voľbami 9 756
  3. Hladinka smeruje do Košíc! 7 724
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 696
  5. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 126
  6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 296
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 3 866
  8. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 2 854

Blogy SME

  1. Marián Viskupič: Je lepší program drahých snov alebo program dostupnej reality? Odpoveď Štefanovi Kiššovi.
  2. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (6/7)
  3. Robert Štepaník: diel 94 - pod čiarou / Boli ste varovaní alebo Ako nás volebné rozhodnutia "v rauši" privádzajú opakovane do problémov
  4. Miloš Diežka: Zatnime zuby a postavme si vládu už dnes !
  5. Juraj Kumičák: Politikum IV - Danko
  6. Jano Richter: Hodila nás prezidentka cez palubu?
  7. Irena Šimuneková: Veľký Lysec
  8. Rado Surovka: Čo ukázala veštecká guľa ?
  1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 51 979
  2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 38 529
  3. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 37 559
  4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 339
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 314
  6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 911
  7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 767
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 507
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Makov uspel v 3. kole Slovenského pohára.

Futbalisti Makova sa na kvalitne pripravenom ihrisku pred tromi stovkami divákmi naštartovali k výbornému výkonu.


9 h
Dopravná nehoda v Čadci.

Policajti jej na mieste zadržali vodičský preukaz.


12 h
Ilustračné foto

Na finálovom turnaji v Záblatí sa 4. októbra predstaví osem tímov.


19 h
Adam Baláž.

Na Adama Baláža vydali európsky zatykač.


19 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Marián Viskupič: Je lepší program drahých snov alebo program dostupnej reality? Odpoveď Štefanovi Kiššovi.
  2. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (6/7)
  3. Robert Štepaník: diel 94 - pod čiarou / Boli ste varovaní alebo Ako nás volebné rozhodnutia "v rauši" privádzajú opakovane do problémov
  4. Miloš Diežka: Zatnime zuby a postavme si vládu už dnes !
  5. Juraj Kumičák: Politikum IV - Danko
  6. Jano Richter: Hodila nás prezidentka cez palubu?
  7. Irena Šimuneková: Veľký Lysec
  8. Rado Surovka: Čo ukázala veštecká guľa ?
  1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 51 979
  2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 38 529
  3. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 37 559
  4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 339
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 314
  6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 911
  7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 767
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 507
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu