om Slovensku aktivity Európskeho týždňa proti drogám, v rámci ktorých sa organizuje 20. novembra aj Medzinárodný deň bez fajčenia. Do protidrogových a protifajčiarskych aktivít sa už tradične zapájajú i v kysuckom regióne nielen zdravotnícke zložky, ale aj školy a viaceré mimovládne organizácie. Žiaľ, stále je pociťovaná v organizovaní protidrogových a protifajčiarskych akcií – česť výnimkám – len vlažná aktivita zo strany väčšiny samosprávnych orgánov miest a obcí.
O zdravotnej, ale tiež sociálnej škodlivosti návykových látok, medzi ktoré patria okrem nelegálnych drog aj legálne užívané látky tabak a alkohol, sa môžeme skoro každodenne presviedčať či už z tlače, rozhlasu a televízie, ale aj z vlastných poznatkov a skúseností. Rozvraty v rodinách alebo dopravné nehody spôsobené alkoholom sú žiaľ už aj u nás na dennom poriadku. Pre fajčiarov sa na cigaretových obaloch uverejňujú čoraz výstražnejšie varovania. Delikty, vrátane vrážd, spôsobené pod vplyvom drogy alebo pre neprekonateľné nutkanie po droge, sú verejnosti dostatočne známe. Napriek týmto skutočnostiam počet fajčiarov, alkoholikov a drogovo závislých osôb na Slovensku každoročne narastá!
Štátny zdravotný ústav v Čadci každoročne robí dotazníkové prieskumy medzi žiakmi základných a stredných škôl, zamerané na užívanie návykových látok. Výsledky týchto prieskumov nie sú moc povzbudivé – i v kysuckom regióne každoročne pribúda hlavne počet mladých fajčiarov a čo je ešte nepriaznivejšie, mladí ľudia začínajú fajčiť čoraz v nižšom veku. Takisto pribúda počet dievčat fajčiarok.
Priali by sme si, aby v protidrogovom týždni sa hlavne rodičia zamysleli nad správaním svojich nedospelých ratolestí. Veď máme platný zákon o ochrane nefajčiarov, ktorý zakazuje osobám mladším ako 18 rokov predávať, resp. podávať aj legálne drogy – alkohol a cigarety. Pritom podľa prieskumov ŠZU v Čadci viac ako 57 % chlapcov a viac ako 37 % dievčat v roku 2002 skúšalo fajčiť už vo veku 15 rokov.
Zo strany miestnej samosprávy, t. j. miest a obcí by bolo potrebné vyvinúť väčšiu iniciatívu nad sledovaním predávania a podávania cigariet a alkoholu v potravinárskych obchodoch a pohostinských zariadeniach vo svojich územných obvodoch. Mestá a obce majú dostatočné kompetencie, aby pri porušovaní zákonných predpisov, ktoré zakazujú osobám mladším ako 18 rokov predávať a podávať tabakové výrobky a alkohol, mohli striktne zabezpečiť účinnú nápravu.
MUDr. Dušan Lukáč
vedúci odboru VkZ
Ilustračné foto: (ar)