šetrovaní rán používať sterilné obväzy, gázu. V domácom prostredí ich môžeme nahradiť vypranou a prežehlenou bavlnenou látkou.
Spočiatku sa rana aj s okolím výrazne zapaľuje, hnisá a bolí, preto začíname ošetrovanie obkladmi repíkovými alebo zo šalvie lekárskej, kamilkové obklady nie sú vhodné pre častú alergizáciu. Gázičku alebo obväz namáčame do uvedeného nálevu, vyžmýkame a prikladáme na ranu, prípadne aj na zapálené okolie na 10-15 minút, prípadne opakujeme a takisto obkladáme aj večer. Pokiaľ sa rana nečistí, hnisá, môžu sa v lekárni kúpiť kryštáliky hypermangánu (stačí štvrť! gramu). Pri príprave obkladov hypermangánových musíme dať pozor, keďže kryštáliky silne farbia a nerozpustený alebo veľmi silný (fialový) roztok môže kožu spáliť. Preto do -1/2 litra prevarenej, vychladenej vody v čistej umelohmotnej alebo porcelánovej, staršej nádobe pridávame len pár kryštálikov, aby mal roztok ružovú, nie fialovú farbu. Kryštáliky hypermangánu sa musia vo vode úplne rozpustiť, naberáme ich alebo miešame drevenou špachtľou alebo staršou vareškou. Obklady sa potom prikladajú podobne, ako sme už uviedli. Rana musí byť očistená od šupín a chrást, aj jej najbližšie okolie, aby sa hojila! Obklady uvedené k tomu napomôžu, prípadne mechanicky, pinzetkou po zmäknutí chrást gázičkou so stolovým olejom – tieto pomaly odstraňujeme. Pokiaľ sa len pomaly čistí rana, aj od hnisu, dezinfikujeme spodinu rany tamponovaním s peroxydom vodíka (z lekárne) na pár sekúnd a nakladáme na ranu ichtyolovú, len 5 % masť (Ichtoxyl z lekárne, celý sa platí bez receptu). Rana sa vtedy ošetruje 2 x denne. V okolí býva často sprievodný zápal, preto po očistení (tiež olejom) natierame na najbližšie okolie vredu najčastejšie Pityol masť alebo kamforichtamolovú pastu z lekárne, mierne sušivú, protizápalovú. Pokiaľ zápal v okolí vredov je minimálny, postačíme si s potieraním mäkkou zinkovou pastou alebo kalciovou masťou. Zásada je, že tieto sušivé ukľudňujúce pasty alebo masti sa musia aplikovať NATENKO a čistiť pri opakovanom ošetrovaní len gázou alebo obväzom namočeným v oleji (stolový alebo olivový). Všetky uvedené lieky sú voľne dostupné v lekárni.
Pokiaľ sa rana stále nečistí, hnisá alebo aj zapácha (silná infekcia), veľmi pomáha k vyčisteniu rany od hnisu silnejšia ichtyolová masť a to SALOXYL. Prikladá sa podobne ako Ichtoxyl, ale veľmi dobre rozpúšťa aj silné hnisavé povlaky a rýchlo ranu čistí. Nevýhodou je, že citlivejší jedinci po aplikácii udávajú prechodne pálenie a bolesť v mieste rany. Cez to ide o najsilnejšiu masť na odstránenie hrubých nekrotických povlakov zo silne infikovanej. rany. Potom sa už odstraňujú pri šírení a komplikáciách – chirurgicky, takzvanou nekrektómiou.
Z ďalších hojivých a protizápalových, dobre znášaných a voľne dostupných mastí či pást je to takzvaná jekoris-pasta, „rybacia„ , ako ju podľa vône prezývajú. Hodí sa na hojenie už vyčistenej! rany, s ružovou vyrastnutou spodinou aj na okolie zapálené. Nutné je len potieranie natenko 1-2 x denne a ľahko zaväzovať. Čistiť sa môže len olejom ako všetky pasty.
(dokončenie v budúcom čísle)
MUDr. Oľga Königová,
kožná ambulancia NsP Čadca
Inak máčanie nohy alebo používanie mydla pri ošetrovaní vredu predkolenia sa nedoporučuje vôbec. O niečo silnejšia, ale špeciálna pasta, hlavne na rany a to čisté, bez chrást a hnisania, je Endiaron pasta, tiež voľne dostupná v lekárni, len výnimočne môže alergizovať pacienta, hlavne po dlhšom používaní. Hojivé masti na rany, voľne dostupné sú aj Dermazulen (harmančeková masť). Borová masť a Infadolan masť (s vitamínom A + E vo vazelíne). Výnimočne Dermazulen masť môže alergizovať, pre obsah harmančeku, ostatné sú veľmi dobre znášané a podporujú vyrastanie novej kože v defektu aj z okrajov. Rana musí byť čistá, bez hnisania a chrást. Vtedy sa prikladá obväz s týmito masťami aj na dva dni.
Príliš častým striedaním mastí, hlavne s prísadou balzámu alebo propolisu, prípadne s antibiotikom lokálnym ako je napríklad Framykoin, dochádza častejšie u pacientov s bércovými vredmi ku vzniku lokálnej alergie – precitlivelosti a zhoršeniu zápalu. V citlivom teréne častých zápalov a podráždení pri kŕčových žilách na predkoleniach sa musí aj na takúto neznášanlivosť liekov lokálnych myslieť!
Už na začiatku nášho príspevku sme spomínali, že hojiteľnosť chronických vredov predkolenia závisí na stupni poškodenia cievneho systému, oslabení cievnej steny starnutím (arterioskleróza), cukrovkou, aj prekonanými zápalmi. Preto je tak dôležité naučiť sa pravidelne bandážovať postihnutú končatinu elastickým obväzom, cvičením členku aj prstov – zabrániť stuhnutiu kĺbov. Cievny chirurg alebo váš lekár zhodnotí, či pridá takzvané venotonikum, tabletky len pomocné na zlepšenie prekrvenia.
Nakoniec poznámka – žiadna masť hojivá nie je zázračná, záleží predovšetkým na správnom ošetrovaní a aj predchádzaní oslabeniu končatín spomínanými chorobami alebo stavmi – vysoký krvný tlak, cukrovka, fajčenie, škrabanie suchej kože... Takže mladí, starí, keď musíte dlho stáť (ale aj sedieť) aspoň prešľapujte namieste (päta, špička). Nehanbite sa uľaviť nohám vyložením na štokerlík alebo stoličku. Samozrejme nôh čistých, o ktoré sa staráme aj pravidelným domasťovaním, trebárs aj Indulonou.
Aby sme na staré kolená doslova – o nohy neprišli...
MUDr. Oľga Königová
kožná ambulancia NsP Čadca