jšie vzniká v detskom veku) – je časté geneticky fixované postihnutie kože. Vzniká na podklade zvláštneho druhu alergie, nazývaného atopiou. Často sú prítomné, u postihnutého alebo v príbuzenstve, aj iné ochorenia na alergickom podklade ako je astma, alergická nádcha, alergický zápal očnej sliznice, žihľavka.
Celkove sa v populácii odhaduje postihnutie niektorým druhom alergického ochorenia až vo 20-30 percentách.
Občas prichádzajú do našej ambulancie rodičia, ktorí si zúfajú preto, že ich dieťa má prejavy atopického – detského ekzému. Sú nešťastní zo vzhľadu dieťaťa. Z toho, že liečba nemá rýchly účinok. A tak strácajú niekedy vieru v zlepšenie stavu dieťaťa, prípadne vyhľadávajú prírodných liečiteľov alebo homeopatické lieky. Vtedy je naša povinnosť vysvetliť rodičom, že dieťa má vrodenú dispozíciu k dráždeniu suchej, jemnej kože až do ekzémových prejavov. Spúšťačom tejto reakcie kože je viacero príčin.
Atopický ekzém asi v 60 % vzniká do jedného roku veku, v 30 % do 4 rokov a len asi v 10 % od 6. do 20. roku veku. S kratšími alebo dlhšími remisiami – obdobiami pokoja – trvá viac rokov, niekedy aj celý život. Zlepšuje sa hlavne v lete, často sa však môže meniť forma prejavov a jeho rozmiestnenie po tele. Prejavy atopického ekzému sa líšia aj podľa veku ekzematika, podľa toho aj rozlišujeme ekzém kojenecký, ekzém školského veku a podobne.
Kojenecký ekzém má najčastejšie prejavy na tvári, v podobe drobných, svrbivých splývajúcich pupiačikov, môže sa však šíriť po tele v podobe ružových svrbiacich plošiek, aj pod kolená, na zhyby zápästia a členkov. Časté je u kojencov mokvanie, spôsobené aj škrabaním. Na ukľudnenie sú vhodné krátke repíkové obklady (nie kamilkové) a časté potieranie sušivou Ol. jecoris pastou, tzv. rybacou, dostupnou voľne z lekárne. Natierať sa musí viackrát denne a natenko! Prvé prejavy ekzému sú pravidlom pri prechode kojenca len z výživy materinským mliekom na inú kojeneckú výživu. Preto je tak dôležité pridájať dieťa čo najdlhšie, aby sa posilnila imunita proti rôznym druhom ochorení aj vzniku alergických prejavov.
Pokiaľ je dispozícia na toto ochorenie v rodine, prípadne sa vyskytnú prejavy ekzému u dieťaťa, je vhodné po skončení pridájania prejsť na nealergizujúce mlieka. Vynechať vo výžive niektoré potravinové zložky ako je aromatické! ovocie a zelenina (napr. paradajky), vajíčka, niektoré druhy rýb a orechov. Svrbenie sa zmenšuje nielen častým domasťovaním kože, ale výnimočne aj protisvrbivými kvapkami alebo tabletkami. Dôležité je obmedziť škrabanie – aj zabalením dieťaťa a častým strihaním nechtov. Pri jeho vrodenej jemnej a suchej koži ho treba obliekať len do voľného a bavlneného oblečenia. Vyhnúť sa tesnému, umelohmotnému a chlpatému, prípadne vlnenému odevu. Zbytočne nemáčať kožu ekzematika, keďže máčaním sa ešte viacej vysuší a začne svrbieť. Je treba používať na jeho kožu šetriace čistiace prostriedky, najlepšie krémové mydlo a kozmetiku Dove alebo podobnú hojivú kozmetiku Menalind (z lekárne). Majú tú výhodu, že neobsahujú parfémy, konzervačné látky a iné, často alergizujúce súčasti. Výnimočne, pri rozšírení ekzému na celé telo, sa doporučujú ukľudňujúce kúpele olejové, napr. Balneum Hermal alebo Balmandol olej.
(Dokončenie v bud. čísle)
MUDr. Oľga Königová,
kožná ambulancia