lasových mieškov zárodočných folikulov. Ich celkový počet sa pohybuje od 100 000 do 150 000, hustota súvisí s vekom a inými faktormi, o ktorých stručne píšeme. Veľký podiel majú genetické faktory, vplývajú tiež na tvar (kučeravosť), farbu a iné vlastnosti (napr. rýchlosť šedivenia) vlasu.
Známe je delenie na tri základné typy vlasov, vzhľadom na vzťah ku hlavným rasám. 1/ typ orientálny (ázijský), 2/ africký a 3/ európsky (spolu s indickým). Rozdiel v týchto typoch je zrejmý aj laikovi. Európsky typ vlasu, hlavne u severských národov, je o polovicu tenší než ázijský. U afrického typu vlasu je kučeravosť ako vlastnosť až 12-krát silnejšie zakódovaná geneticky než u indoeurópskeho typu. Samozrejme, sťahovaním obyvateľstva a manželskými zväzkami sa tieto typy vlasov miešajú a podľa toho sa uvažuje o kvalite ovlasenia (hrúbka a hustota vlasov).
Vekom klesá hustota vlasových folikulov – v dospelosti je ich o polovicu menej než u kojenca. Vo vyššom veku sa vlasové folikuly ďalej redukujú, vlas je tenký a ovlasenie riedke.
Približne v 50-tom roku života u európskej rasy sa znižuje o polovicu množstvo vlasového pigmentu – melanínu u každého jedinca.
Denne vyrastajú vlasy o 0,2 – 0,5 mm. Denný normálny úbytok vlasov je okolo 100 vlasov za 1 deň. Pokiaľ sa menej často češeme alebo máme pevne zviazaný účes, pri umývaní vlasov nám môže vypadnúť 300 až 500 vlasov, v rámci normálnej, fyziologickej výmeny. Pokiaľ to nevedia rodičia hlavne školských detí, chodia zúfalí do našej ambulancie s obavou či nepríde potomok o vlasy.
Vypadávanie vlasov prechodné alebo preriedenie je u kojenca v druhom alebo treťom mesiaci v tyle. Je to normálny jav, prvá výmena vlasov. Nebýva preto vždy spojený s trením alebo tlakom v tejto oblasti, ako sa to traduje. Vtedy by boli vlasy v postihnutom ložisku viditeľne ulámané.
V puberte, aj zvyšovaním androgénov – mužských hormónov, sa zvyšuje mastenie pokožky hlavy najmä na temeni, zvyšuje sa aj množstvo šupín, ľudovo nazývaných lupinami. Prípadne je pokožka hlavy pokrytá v tejto oblasti drobnými ložiskami mastných šupín so zapáleným okolím a niekedy svrbením. Vtedy už nehovoríme o zvýšenej tvorbe šupín (Pityriasis simplex), ale o mazotoku, Seborrhoed, prípadne o seborhoickej dermatitíde, zápale. Určitým druhom tohto zápalu sú aj prvé šupiny na pokožke hlavy kojencov okolo tretieho týždňa po narodení, zvlášť u budúcich ekzematikov. Prejavy šupín sa ale u nich väčšinou rýchlo spontánne strácajú.
U dospievajúcich, ale aj starších, hlavne mužov tento zápal vlasatej časti hlavy, s prípadným šírením na čelo a okolie nosa, výnimočne aj na hrudník, podporujú často poruchy trávenia, dráždivá strava (ostré, korenené jedlá), prípadne oslabenie organizmu stresmi, infekciami. Toto ochorenie, seborrhoea alebo seborhoická dermatitída, sa objavuje častejšie aj v neskoršom veku u mužov, ale aj žien, u ktorých súvisí tiež s hormonálnymi zmenami, aj v prechode. Je najčastejšou chorobou vlasatej časti hlavy, s ktorou sa obracajú pacienti na lekára. Odoporúčajú sa okrem úpravy životosprávy a diétnych opatrení protisvrbivé, mierne dezinfekčné liehové roztoky s protizápalovými, prípadne protiinfekčnými (na niektoré hubové infekcie) účinkami, striedavo s kortikoidnými lóciami. Prejavy sa môžu často opakovať a niekedy sa musia pacienti aj komplexnejšie vyšetriť na tzv. fokusy, poruchy chorobné v organizme, ktoré môžu podporovať toto niekedy chronické ochorenie. Takisto sa odporúčajú dechtové šampóny, striedavo so šampónami s protihubovými účinkami, masti na zábaly na odstraňovanie vrstiev šupín s obsahom urey. Toto ochorenie môže, ale aj nemusí sprevádzať najčastejšie preriedenie difúzne vlasov u mužov, tzv. androgénnu alopéciu.
Androgénna alopécia sa objavuje asi u mužov od 18-25 roku veku, a u žien vyššieho veku, približne od 50. roku, ale nikdy u nich nekončieva plešinkou, holohlavosťou ako v niektorých prípadoch u mužov.
U mužov má svoje príčiny hormonálne a dedičné. Vlasy u mužov pri tejto alopécii sa stenčujú a vypadávajú nad čelom (línia vlasov ustupuje), a robia sa im na spánkovej oblasti tzv. kúty. Neskôr sa môže aj na temeni objaviť preriednuté ložisko vlasov, prípadne plešinka. Pri tomto druhu alopécie ide o dej irreverzibilný, teda nevratný. Na oddialenie tohto typu preriedenia vlasov odporúčame šetriacu vlasovú hygienu, diétne opatrenia, ako aj masáže liehovými roztokmi na zlepšenie výživy pokožky hlavy.
Nie každý sa s týmto stavom vyrovnáva po psychickej stránke. Systémová hormonálna liečba má svoje veľké riziká. Určitou pomocou je novší preparát s prísadou hormónov na lokálne použitie, predpisovaný aj u nás. Ale aj ten môže mať po dlhšej dobe vedľajšie účinky, a preto sa neodporúča na nepretržité používanie. Nádejou je na niektorých krajských odborných pracoviskách nadštandardne prevádzaná transplantácia vlasových folikulov z oblasti tyla na alopetické miesta.
MUDr. Oľga Königová,
kožná ambulancia NsP - Čadca