rodinu smutná udalosť. Zvlášť tragická, pokiaľ ide o dieťa, ktoré rodičia s láskou vychovali a ktorému osud zrazu pretrhol nitky života. V uplynulých dňoch masmédia informovali o havárii piatich slovenských študentov v Amerike. Smrť troch dievčat pri Green Mountain Reservoir (štát Colorado v USA) bola nielen pre rodiny, príbuzných, ale pre všetkých, ktorí ich poznali, šokujúca. Pri nehode zahynula aj Monika Grigová z Rudinky. Monika by 2. augusta oslávila 23 rokov. Napriek tomu, že jej rodina prežíva veľmi ťažké obdobie, matka Ing. Anna Grigová vyhovela našej prosbe a odpovedala nám na naše otázky. Aj na tú, čo tragédii predchádzalo.
„Naša Monika bola pred záverečným ročníkom štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave, Fakulte hospodárskej informatiky, kde študovala odbor účtovníctvo, auditorstvo.„ Dodáva, že Monika mala na konci mája všetkých sedem skúšok hotových. S učením nemala žiadne problémy. Už rozmýšľala nad diplomovkou. S cestami po svete v rámci študentských aktivít mala už svoje skúsenosti. Navštívila Anglicko, pred dvomi rokmi bola cez prázdniny v USA v Bostone, rok študovala v Austrálii a teraz sa rozhodla využiť poslednú študentskú príležitosť.
„V júni odcestovala do horskej rekreačnej oblasti v Skalistých horách v USA v štáte Colorado. Pracovala ako čašníčka a pomocná sila vo viacerých reštauráciách a horských hoteloch ako väčšina mladých ľudí zo Slovenska. Len v tomto turistickom stredisku ich pracovalo asi dvadsať. Každú voľnú chvíľu využívali na spoznávanie krásnej horskej krajiny Colorada. Často sme si telefonovali a mailovali. Naposledy niekoľko dní pred tragédiou, sme sa dohovárali, že jej pošleme niečo teplejšie na oblečenie, lebo ju zaskočila tamojšia chladná horská klíma. Išlo o oblasť okolo
2 500 metrov nad morom.„
Na otázku kde ich zastihla správa o tragédii nám povedala: „V piatok, deň po nehode, ma volal domov pán Pacolák, vedúci konzulárneho úradu vo Washingtone. Popísal nám udalosť podľa svojich dostupných informácií. Nemohli sme jej a ani nechceli uveriť. Bol s nami neustále v kontakte pri ďalšom vybavovaní potrebných náležitostí. Tragédia veľmi zasiahla aj Pavla, Monikinho chlapca, ktorý sa vybral za ňou. Na miesto dorazil večer, v ten istý deň, krátko po jej smrti.„ V súvislosti s príčinou nešťastia sa v tlači zjavili viaceré verzie.
„Verím, že bude všetko riadne vyšetrené, hoci našej Monike ani ďalším dvom dievčatám to už nepomôže. Je tu však čosi, čo by mohlo pomôcť ostatným. Podľa informácií z policajného zboru vyšetrovania v USA dievčatá vzadu neboli pripútané, čo možno pri určitej zhode okolností mohlo ovplyvniť následky nehody. A čo vám môžem povedať o dievčati, ktoré je krásne, úspešné, samostatné a dvadsaťtriročné zomrie? Monika sa, ako som už spomínala, vždy vynikajúco učila. Bola našou prvorodenou dcérou. Ovládala cudzie jazyky, chcela študovať ešte jednu vysokú školu v zahraničí. Dnes je to už všetko uzavreté. Nie, nikomu nevyčítam, čo sa stalo. Viem, ako veľmi trpia aj rodičia ostatných zosnulých dievčat i chlapcov, ktorí prežili. Je to náhoda? Osud? Je to jedno, ako to nazvete, ostáva nám len sa s tým zmieriť. A spomínať. Máme dve mladšie deti – Paľka a Marianku, dáme im s manželom všetku našu lásku.„ Rovnako zúfalí ako rodičia sú aj Monikini mladší súrodenci, starí rodičia a ostatní blízki príbuzní. Mali ju všetci veľmi radi. Sestre Marianke a bratovi Paľkovi bola vždy vzorom. Perfektne ovládala angličtinu. Zároveň popri angličtine sa u japonskej lektorky v Bratislave vzdelávala v japonskom jazyku. Keď niečo súrodenci od nej potrebovali, vždy im rada pomohla, poradila. Je to aj pre nich veľká rana,„ pokračuje Monikina mama.
Rada sa snowboardovala, no rada pomáhala aj pri prácach okolo domu. S obľubou sa starala o skalku v záhrade. Mala zmysel pre estetiku, dizajn, čo bolo zrejme zásluhou aj toho, že absolvovala Strednú priemyselnú školu stavebnú v Žiline. Mala rada cestovanie, nemala rada nudu, chcela spoznávať iné krajiny, nových ľudí, iné zvyklosti a zároveň prežiť prázdniny so svojimi priateľmi.
Americká polícia vyšetruje, kto je vinníkom nehody. Či slovenský vodič Juraj Polerecký (22) z Turčianskych Teplíc alebo americký šofér cisterny. Podľa dostupných informácií bola Monika prevezená do najbližšej miestnej nemocnice, jej priateľku previezli helikoptérou do Denveru, ale napokon ich už nezachránili. Tretia spolujazdkyňa zomrela na mieste.
Rodičia už raz mali obrovské obavy o život svojej dcéry Moniky. „Bola v Amerike práve v čase keď sa zrútili „dvojičky„ (Svetové obchodné centrum). V čase náletu teroristov na Pentagon stála pred vchodom do Bieleho domu a čakala na vstup pre verejnosť. Silný výbuch, následnú žiaru a dym z Pentagonu videla na vlastné oči. Nemohli sme sa s ňou skontaktovať, už sme mysleli na najhoršie,„ hovorí s plačom matka. Vtedy sa Monika vrátila živá. V tomto prípade sa už k nej šťastie otočilo chrbtom. Prečo? pýtajú sa zúfalí rodičia, aj jej súrodenci. Veď mala tak rada život. Nuž, keby život nemal hlbší zmysel, ako dokáže pochopiť náš úbohý rozum, neoplatilo by sa vôbec žiť. A možno podobne je to aj so smrťou. Na to nám však zatiaľ nikto nedá presvedčivú odpoveď.
Monika by bola 2. augusta oslávila krásne 23. narodeniny. Nestalo sa. V Dome nádeje v Rudinke sa v sobotu konala na jej pamiatku svätá omša.
Iveta Hažíková
Foto: archív A. G.