Kronerov pohár putuje do Rakovej

Staškov – Ani uplakané počasie, najmä v dopoludňaj

ších hodinách, nepokazilo dobrú náladu návštevníkov 32. ročníka futbalového turnaja O pohár Jozefa Kronera, ktorý sa konal tento víkend v Staškove. Športový areál miestnej Slávie už od skorých ranných hodín žil čulým ruchom. Stánky, ktoré tu rozložili obchodníci, priam lákali návštevníkov, najmä však deti. Rozvoniavalo to všakovými dobrotami, od dobrého gulášu cez pečené klobásy a ryby až sa slinky zbiehali. Na tejto významnej akcii sa podieľali všetci - či už obecný úrad, športovci, podnikatelia, ale aj občania. Jednoducho povedané, nebola to len športová , ale aj spoločenská udalosť. Postupne si získava svojich priaznivcov i mimo región. Schádzajú sa tu osobnosti z celého Slovenská, ktorých korene siahajú do tejto kysuckej obce. Jánovi Kronerovi, ktorý aj v tomto roku zavítal do Staškova, deti nedali priam dýchať. Veru dlho rozdával autogramy svojím priaznivcom. S každým prehodil zopár teplých slov a jeho tvár neustále žiarila úsmevom. Neobišiel ani dospelých, s ktorými bolo vždy o čom rozprávať. V tomto roku pre plnenie klubových povinností v Rakúsku chýbal hráč AC Sparta Praha Rastislav Michalík, plne ho zastúpila jeho manželka. Medzi svojich prišiel aj Michal Gottwald futbalista majstrovského kolektívu MŠK Žilina. Obdiv si zaslúži aj vystúpenie malých mažoretiek zo Staškova, ktoré v daždi a vetre podali obdivuhodný výkon. Podujatie spestril aj zoskok parašutistov medzi, ktorými bola aj jedna žena. Ta pristála na futbalovom trávniku aj s loptou, s ktorou sa hralo finálové stretnutie. Kronerov pohár, i keď prerástol hranice Kysuckého regiónu, budú organizátori neustále zlepšovať. Ako sa vyjadril Michal Gottwald, možno v budúcnosti by pomohol zviditeľniť Staškov atraktívny súper. Už teraz je jasné, že dobrý zámer sa podaril. V Staškove pokračujú v tradícií, čím dávajú na vedomie, že svojich rodákov si vážia.

Poďme však k športovému dianiu, teda k 32. ročníku futbalového turnaja O pohár Jozefa Kronera, v ktorom štartovali dva piatoligové celky a to: ŠK Javorník Makov, FK Polom Raková, štvrtoligové Krásno a domáca Slávia Staškov. V turnaji došlo aj k prekvapeniam, keď Krásno nastúpilo značne omladené bez kanoniera Kasaja, Kopáska a skúseného brankára Buchtu. Strácalo na razantnosti a v dvoch stretnutiach sa postupne vystriedali až traja brankári, Bíro, Rábik a Šustek, tí však nedokázali nahradiť uvedeného Buchtu. Gábor, Kubica, Jozefík a ďalší sa snažili, ale mnohé šance nepremenili, a tak obhajca z minulého roku obsadil až štvrtú priečku. Najvyrovnanejšie výkony podávali v priebehu turnaja futbalisti zverenca Piňu, ktorí nastrieľali svojím súperom osem gólov a len tri inkasovali. Ten tohoročný ročník sa vyznačuje aj bohatou gólovou nádielkou, padlo ich dovedna dvadsať, takže aj diváci sa mali na čo pozerať.

Domáci kolektív bol najväčším prekvapením turnaja. V súboji o tretie miesto si poradili s Krásnom, keď víťazný gól strelili v deväťdesiatej minúte. Vo finále si Raková poradila s Makovom, keď zvíťazila 4: 2 . Za najlepšieho brankára turnaja vyhlásili Petra Čmelíka zo Staškova. Najlepším strelcom turnaja sa stal Ondrej Kubizna z Rakovej. Tu je potrebné zdôrazniť, že do Rakovej putovala aj prvá cena v bohatej tombole, ktorú vylosovali usporiadatelia v prestávke finálového zápasu, získal ju vedúci tohto mužstva. Vyraďovacie stretnutia:

V akých zostavách na turnaji hrali jednotlivé mužstva:

Polom Raková: Grečmal, Majerík, Poljak, Kubaška, Štrba, Kubizna, Jarábek, Šoška, Šperka, Badžgoň, Majerčík, Broš, Kovačík, Hlušek, Repák, Duraj a Kajanek.

Javorník Makov: Krišica, Stolárik, Roman Sojčák, Viktor Sojčak, Mlakyta, Papaj, Kupšo, Juraj Šustek, Planeta, Pavelka, Kubištel, Jantoš, Bogaň, Olšovský, Jurík, Dybala a Ján Šustek.

Staškov: Malík, Kubalak, Králik, Halás, Staškovan, Maslík, Smreček, Šperka, Gulčík, Žak, Faldík, Machovčak, Hnitka, Čmelík, Páleník a Martinik.

Tatran Krásno: Bíro, Koňuch, Švábik, Peter Šadlák, Vaňovec, Gábor, Timek, Kubica,Rábik, Šustek, Ďurana, Pavol Šadlák,Chlebek, Jozefík a Jakubec.

Vyraďovacie zápasy:

Staškov – Makov

1:3 (0:2)

Góly: Hnitka – Sojčak, Mlakyta, Kupšo

V tomto stretnutí zahrali domáci slabo a z víťazstva sa tešili hostia z Makova.

Raková – Krásno

4:1 (2:1)

Góly: Kubizna 2 , 1 z 11- ky, Jarábek, Badžgoň - Jakubec.

Stretnutie bolo dlho vyrovnané, Krásno sa ujalo vedenia 0:1 a to bolo z ich strany všetko. Nepremenilo niektoré šance, naopak mužstvu Rakovej vyšla streľba, a tak po zásluhe vysoko vyhrali.

O tretie miesto:

Staškov – Krásno

3:2 (1:1)

Góly: Páleník 2, Maslík – Kubica 2

Krásno sa ujalo vedenia 1:0, gólom Kubicu po dobrej kombinačnej hre, keď sa zdalo, že polčas vyhrá Krásno, prišiel útok domácich, ktorí v 45. minúte vyrovnali na 1:1. V druhej časti v 55. minúte Kubica po individuálnej akcii dostal Krásno opäť do vedenia na 2:1. To malo v priebehu stretnutia príležitosti skórovať, ale do 85. minúty sa stav nezmenil. V priebehu piatich minút domáci otočili výsledok vo svoj prospech, keď víťazný gól strelili v 90. minúte.

Finále

Raková – Makov

4:2 (2:0)

Góly: Badžgoň, Štrba, Kubizna z 11- ky, Matejčík –Kubištel, Barčak

Úvod stretnutia bol vyrovnaný, útoky sa prelievali od jednej bránky k druhej. V 23. minúte však Raková po prvý raz udrela, keď Badžgoň otvoril skóre stretnutia. V 24. minúte pridala Raková svoj druhý gól, keď sólo takmer z polovice ihriska zakončil Štrba. Tretí gól pridal z pokutového kopu Badžgoň z 11-ky. Zdalo sa, že o stretnutí je rozhodnuté. Makov sa však nevzdal a dvoma gólmi zdramatizoval finálový zápas. Napokon z víťazstva v pomere 4:2 sa tešila Raková, ktorá si odniesla palmu víťazstva.

Prestávku vyplnilo aj stretnutie starých pánov medzi domácimi a Olešnou.

Staškov – Olešná 8:0 (3:0)

Góly: Ľudvík Baďura 3, Šinal 2, Vladimír Baďura, MUDr. Babiš, Cisarik

Starí páni sa obecenstvu predstavili v celej svojej paráde, hrali ľahko, elegantne ako za svojich mladých čias. Výborne pracovali bratia Baďurovci, najmä Ľudvík, ktorý obliekal aj dres prvoligovej Trnavy.

Kronerov pohár sa vyjadril a synovcovi Jozefa Janovi sa na Kysuciach páčilo. Neodolal ani tentoraz, aby sa nepokochal krásnou kysuckou prírodou, neprekážal mu ani dopoludňajší dážď.