. Pán, ktorý má v ňom veci, mi potom povedal, že ma podviedli, že on má sklad prenajatý už 5 rokov a že mu ho budem musieť predať, pretože má dohodnuté predkupné právo v nájomnej zmluve. Má tento pán spomínané práva, keď som o ničom nevedel a nevyplývalo to ani z listu vlastníctva?
M.K. Čadca
V prípade nájomnej zmluvy s dohodnutým predkupným právom ide o kombináciu zmluvy nominátnej (pomenovanej ) s inominátnou (nepomenovanou). Daný vzťah sa bude riadiť okrem dojednania zmluvných strán prvkami pomenovanej zmluvy, a tiež ustanoveniami Občianskeho zákonníka, ktoré upravujú občianskoprávne vzťahy, ktoré sú v zostávajúcej časti obsahom najbližšie. Predkupné právo ukladá povinnosť iba tomu, kto sľúbil vec ponúknuť na predaj. Predkupné právo možno dohodnúť aj ako vecné právo, ktoré pôsobí aj voči nástupcom kupujúceho. Zmluva sa musí uzavrieť písomne a predkupné právo sa nadobúda vkladom do katastra nehnuteľností. Ak predávajúci nekúpil vec ponúknutú kupujúcim, zostáva mu zachované predkupné právo aj voči jeho právnemu nástupcovi. Ak sa predkupné právo porušilo, môže sa oprávnený buď od nadobúdateľa domáhať, aby mu vec ponúkol na predaj, alebo mu zostane predkupné právo zachované.
Z vášho popisu skutkového stavu je pravdepodobné, že dojednanie medzi prenajímateľom (predávajúcim) a nájomcom je svojou povahou čisto záväzkovoprávny vzťah, ktorý nemá vecnoprávny charakter, t.j. predkupné právo nevzniklo ako právo vecné, pretože v zákonnej trojročnej lehote nebol podaný návrh na jeho vklad do katastra nehnuteľností. Takýto vzťah platí iba medzi zmluvnými stranami, preto aj jeho porušenie môže mať právne následky iba pre nich a nemôže mať vplyv na právne postavenie tretej osoby, t.j. vašej. Nedodržanie takéhoto záväzku zo strany prenajímateľa by mohlo zakladať nájomcovi len nárok na náhradu škody podľa Občianskeho zákonníka.
Radí vám JUDr. Miroslav Stopka