Martou Švarcovou
Čadca - O onkológii sa už vie dlhé roky. V podstate pred dvadsiatimi rokmi sa začalo pracovať „ambulantne.„ Išlo o poradne, neskôr sa začali hľadať nové spôsoby, ktoré zvyšovali nádej pre pacientov. Je samozrejmé, že nie vždy sa podarí pacienta vyliečiť. Záleží v akom stave príde. A to je kameň úrazu mnohých z nás. K lekárovi ideme častokrát neskoro a potom je aj medicína bezbranná. Postupne sa ukazovalo, že je potrebné vytvoriť oddelenie, ktoré by dokonale zabezpečilo hospitalizáciu pacientov. V roku 1991 sa vytvorila jednotka pre onkológiu. Vzniklo asi 25 lôžok.
Postupne sa vaše oddelenie dostáva čoraz viac do vedomia širokej vedomosti...
Hlavný odborník pre túto oblasť na Slovensku rozhodol o zriadení samostatného oddelenia. Sám sa mohol presvedčiť, že na Kysuciach je v každom ročnom období náročný terén, ktorý výrazne obmedzuje dostupnosť pacienta k lekárovi pri komplikáciách chemoterapie. Doporučil ministerstvu zdravotníctva zriadiť lôžkovú časť a v roku 1993 sa tak skutočne stalo. Dnes poskytujeme liečbu pre všetky typy nádorov. Naše oddelenie je koedukované a zaoberá sa kombinovanou chemoterapiou solídnych nádorov a vybraných hemoblastónov.
Poskytujete vaše služby všetkým vekovým kategóriám okrem detí?
Áno. Deti sú centralizované v Banskej Bystrici alebo v Bratislave. Pracujeme tu len dvaja spoločne so sekundárnym lekárom MUDr. Pavlom Lamošom. Je to tak trochu na hranici „noža,„ ale musíme si poradiť. Ak mám byť úprimná, s jeho prácou som spokojná, pracuje na sebe a verím, že sa jeho odbornosť ešte zlepší. V každom prípade by sme však potrebovali ešte jedného lekára.
Nemocnica v Čadci už pomohla mnohým doktorom pri zvyšovaní ich odbornosti – kvalifikácie. Odmenou pre vedenie a ostatné oddelenia je odchod do iných zdravotníckych inštitúcií.
Je to žiaľ tak. Pred nedávnom nám odišiel jeden lekár, ktorý sa vyerudoval a odišiel. Aj mňa to mrzí. Takéto prípady sa stávajú. Tým, že lekárovi pomôžeme zvyšovať si svoju odbornosť, sa snažíme skvalitniť prácu na oddeleniach, ale odmena pre nemocnicu je taká, že vyškolení lekári nám odchádzajú. Ťažko mi je hodnotiť, prečo je to tak. Nerada by som to bližšie špecifikovala...
Podľa štatistík sa zdá, že nádorové ochorenia pribúdajú. Je to pravda?
Súvisí to s celosvetovým trendom. Ide o ochorenia najmä u mužov. Na Kysuciach prevládajú ochorenia nádorového typu v oblasti hlavy a krku. V poslednom období sú to aj nádory hrubého čreva. U žien je situácia iná. Tam prevládajú nádory ženských orgánov a prsníka. Musíme však konštatovať, že aj tu sme už zaznamenali ochorenia hrubého čreva.
Nádorové ochorenia sú nepríjemné, ale povedzte, dá sa im nejako predísť?
To je zložitá otázka. Občania by však nemali zabúdať na preventívne prehliadky najmä po päťdesiatom veku života. To sa deje len veľmi zriedka. Pri prvých podozreniach sa dá veľa zachrániť. Pacient postúpi viacero vyšetrení a stanoví sa terapia. Pri ochorení prechádza pacient určitými fázami. V prvej sa snaží pacient negovať skutočnosť, že je postihnutý chorobou, a prečo práve on. Nech je to ktokoľvek, tú prvú fázu musí prekonať a vyrovnať sa s touto chorobou. V druhej fáze sa ho snažíme presvedčiť, že musí s nami spolupracovať. Každý úspech pri liečbe berie ako efektivitu. Horšie je, keď choroba postupuje. Vtedy sa pacient bráni, pochopiteľne že nechce zomrieť. Záverečná fáza, kedy je vyrovnaný s chorobou a vie, že sa blíži koniec, je veľmi smutná. Vtedy sa snažíme presvedčiť blízkych rodinných príslušníkov, aby boli častejšie pri ňom...
Okrem kolegu lekára tu pracujú aj zdravotné sestry. Nemáte s nimi problémy?
Jednoznačne si ich dovolím pochváliť. Viem, že sú starostlivé a snažia sa. S pacientom veľmi pekne komunikujú, dokážu mu dať nádej, podporiť ho. Personál na oddelení je odborne vyškolený, čo len pomáha v kvalitnej starostlivosti. Viem, že kolektív drží pospolu a to je dobre.
Ako ste vybavení po technickej stránke?
Tu musím poďakovať najmä Lige proti rakovine. Mnoho prístrojov a iného zdravotníckeho materiálu sme získali vďaka týmto ochotným pracovníkom. Dostali sme od nich aj dávkovače chemoterapie, ktoré umožňujú pre vybrané druhy ochorenia, že pacient i počas intenzívnej chemoterapie sa môže pohybovať v domácom prostredí. Pomáhajú aj rekondičné pobyty v krásnom prostredí Vysokých Tatier. Nezištne nám pomáhajú aj školy.
Čo povedať na záver?
Chcela by som aj prostredníctvom vašich novín poďakovať sponzorom, ktorí prispievajú na naše konto, ako i všetkým ľuďom, ktorí podporili Deň narcisov. Pracovníci na onkologickom oddelení sa rozhodli dať jedno percento z dane na Ligu proti rakovine, ktorá pripravuje veľký preventívny program na skorý záchyt rakoviny hrubého čreva. Myslím si, že finančná výhra nie sú peniaze, ale zdravie človeka. Jedine ak budú ľudia zdraví, to je ich najväčší vklad, to je ich výhra, ak sa sami začnú o svoje zdravie starať.
Za rozhovor poďakoval
Vladimír Kollár
Foto: autor