Čadca –Uplynulý týždeň sa v Čadci konala konferencia o perinatálnej a materskej, teda pôrodníckej úmrtnosti. V tejto súvislosti sme oslovili hlavného krajského odborníka pre gynekológiu a pôrodníctvo a prednostu gynekologicko-pôrodníckej kliniky Martinskej fakultnej nemocnice prof. MUDr. Jána Danka, Csc.
Aké sú príčiny perinatálnej úmrtnosti?
Najčastejšou príčinou je mŕtvorodenosť, tá sa na úmrtnosti podieľa až 50 percentami. Znamená to, že dieťa odumrie v maternici počas tehotnosti. Na druhej strane sú to úmrtia, ktoré súvisia s nezrelosťou orgánov, tých je do 35 percent. Sú však aj nevysvetliteľné príčiny úmrtia, ktorých je však minimum.
Máme na Slovensku nemocnice, ktoré sa špecializujú na zisťovanie poškodenia plodu v tele matky?
Slovensko má veľmi dobrý perinatologický program. V takýchto centrách je všetka dostupná technika na svetovej úrovni. Tam je možné zistiť odchýlky od normy a monitorovať plod tak, aby bolo všetko v poriadku.
Sú súčasné príčiny takejto úmrtnosti totožné s tými v minulosti?
V súčasnosti zomierajú deti na raritné príčiny. V minulosti, keďže nebola predpôrodná starostlivosť, rôzne poruchy vývoja nedospeli do štádia prežívania. Dnes sa staráme komplexne o tehotné ženy a mnohé plody dôjdu do štádia, kedy sú životaschopné. Ide o ťažké vrodené chyby, na ktoré v minulosti zomierali už v tele matky bez toho, že by sa nimi niekto zaoberal. Mnohé tieto chyby dnes vieme diagnostikovať, niektoré liečiť dokonca v maternici.
Má úmrtnosť novorodencov či prerušovanie tehotnosti vplyv na pokles populácie?
Nemyslím si. Ide o vážnejší spoločenský problém, respektíve svetový trend, ktorý vo vyspelých krajinách, žiaľ, je normálny. Slovensko vstupuje do Európy a tam je normálne, že ženy tehotnejú po 30. – 35. roku života a majú jedno, maximálne dve deti. Vstúpili sme do prostredia, ktoré je týmto charakteristické a netreba za tým hľadať nič iné. Mohli by sme diskutovať o veciach, ktoré pokles populácie ovplyvňujú menej významnou mierou, napríklad zlá ekonomická situácia, strach o budúcnosť, no nie sú to dlhodobé ukazovatele.
Sú slovenské pôrodnice z profesionálneho hľadiska pripravené na vstup do EÚ?
Pracoval som dlhé roky vo Švajčiarsku, a preto môžem z vlastnej skúsenosti povedať, že naše pôrodníctvo má vynikajúcu úroveň. Nemáme sa za čo hanbiť, no problém by som videl v ľuďoch a prístupe k pôrodníctvu. Na Slovensku dozrel čas, keď pôrodníctvo treba poľudštiť – skultúrniť prostredie, kde ženy privádzajú deti na svet. Roky sme boli vychovávaní v tom, že prostredie má byť sterilné, špeciálne vybavené. Svet nám však trošku unikol. Chýbajú teda priestory na úrovni doby. Až na malé výnimky nemáme také pôrodnice, ktoré by v tejto oblasti zodpovedali svetovým trendom. A čo sa týka technického vybavenia, naše pôrodnice obstoja v tých najprísnejších kritériách. Dôkazom toho je aj dnešná analýza perinatálnej a materskej úmrtnosti, ktorá ukázala, že napríklad v Žilinskom kraji je 5,5 promile, čo je rovnaká ako v Nemecku či Francúzsku. Úmrtia matiek, ktoré sa vyskytli, majú zväčša iné, nie medicínske príčiny.
Aký je teda recept na nápravu situácie?
Príčina poklesu populácie bude najmä v tom, že rodiny sa snažia byť najskôr stabilizované a až potom pomýšľajú na potomstvo. My zdravotníci poskytujeme takú starostlivosť, aby populácia našou vinou nevymierala. Robíme všetko preto, aby sme udržali aj to, čo je neudržateľné. Máme desiatky prípadov, kedy prežívajú novorodenci s hmotnosťou 500, 600, 700 gramov, čo v uplynulých obdobiach bolo nemysliteľné. A všeobecnejší recept? Treba národu vysvetľovať, že Slováci, pokiaľ sa chcú udržať vo svete, musia myslieť aj na to, že jedno dieťa je málo. Môže sa totiž stať, že silná etnická skupina nás za 20-30 rokov prerastie a Slováci budú v menšine vo vlastnej krajine.
V súčasnosti rezonuje vo verejnosti zákon o zákaze interrupcií. V mnohých prípadoch je však takýto zásah v záujme zdravia matky nevyhnutný. Aký je na to váš názor.
Ja osobne interrupcie nerobím a asi už ani nebudem, no myslím si, že žena by mala mať právo sa rozhodnúť a nemal by ju nikto k tomu nútiť. A my musíme robiť všetko preto, aby bola spokojná.
Iveta ĎURIŠOVÁ
Foto: (ih)