echniky do módy prichádza všetko prírodné,vychádzajúce z dávnych skúseností prostých ľudí z vidieka, či dokonca magických postupov starých civilizácií. Využívanie bylín v liečbe je zrejme tak staré ako samo ľudstvo a až do konca 18. storočia bolo bylinkárstvo najobvyklejšou formou liečby. I v súčasnej dobe je fytoterapia - liečba bylinkami, pravdepodobne najrozšírenejším a komerčne najúspešnejším odvetvím alternatívnej medicíny. Paracelsus, slávny lekár stredoveku vyhlásil,že niet takej choroby, na ktorú by sme v prírode nenašli liek. /Preklad nadpisu „Lekár lieči, príroda uzdravuje„./
Záujem o fytoterapiu v posledných dvadsiatich rokoch vzrastá. Stále viac ľudí totiž začína pochybovať o syntetických liečivách a ich účinkoch, je informovaných o množstve účinkov, ktoré sa označujú ako nežiaduce. Preto pribúdajú ľudia, ktorí na svoje drobné a menej závažné ochorenia používajú fytoterapiu. Neprehliadnuteľným faktom je i skutočnosť, že okrem toho, že sú účinné a nemajú prakticky vedľajšie účinky - sú i oveľa lacnejšie /cca 3-4x/. Kedysi sa liečivé byliny pestovali, zbierali, uskladňovali a potom predávali na každom jarmoku bylinkárom /zelinkárom/. Ten ich nielen predával,ale poznal i ich účinky, vedel poradiť /na základe skúseností vlastných, ale tiež tých, ktoré sa dedili z pokolenia na pokolenie/. V súčasnosti je takýchto liečiteľov - dnes nazývaných fytoterapeutmi - nedostatok a tak v tejto problematike by mal poradiť erudovaný lekár.
Zaobstarať si liečivé bylinné produkty v súčasnej dobe nie je problém. V špecializovaných obchodoch a lekárňach ich možno dostať kúpiť - horšie je to už s kvalifikovanou radou. Ak sa chceme naučiť dbať o svoje zdravie a hodláme žiadať od prírody, aby k nemu prispela, musíme sa vedieť na ňu obrátiť a hľadať v nej odpovede na otázky, ktoré nás zaujímajú. Odporúčam kúpiť si publikáciu s problematikou fytoterapie,preštudovať si ju a získať tak obraz o aplikáciách pri konkrétnych problémoch a ťažkostiach. Táto investícia sa rozhodne vyplatí a vráti i s vysokými úrokmi!
Pri domácom ošetrovaní sa pre vnútorné použitie najčastejšie používajú odvary, nálevy či tinktúry, pre vonkajšie použitie obklady, placky, krém alebo masť. Pretože počet a obsah jednotlivých liečivých látok je v rôznych rastlinách rôzny, je možné jednu liečivku úspešne využívať pri liečbe i niekoľkých ochorení.
Fytoterapia v rukách skúseného odborníka je úspešná u väčšiny bežných ochorení akútnych, ale i chronických. Pretože účinné látky v bylinkách nie sú tak koncentrované ako v konvenčných liekoch, liečebný postup býva pomalší. Okrem liečby špecifického ochorenia je cieľom fytoterapie tiež obnoviť celkové zdravie pacienta, povzbudiť jeho vitalitu a tým pôsobiť i preventívne.
MUDr. Miroslav Lukačovič