ú sestru
Keď je človeku dobre, darí sa mu v práci, v rodine, myslí si, že mu patrí celý svet. Môže sa však stať, že sa s ním osud kruto zahrá. Život sa mu zmení doslova zo dňa na deň. Dôvod? Pre laikov i odborníkov choroba, s ktorou sa dá „popasovať„, niekedy sa však prejaví so všetkými dôsledkami svojej zákernosti. Rakovina.
Liga proti rakovine SR vznikla ešte v januári roku 1990 a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie národných líg proti rakovine a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine so sídlom v Ženeve. Od roku 1997 každoročne LPR SR organizuje celoslovenskú verejnoprospešnú kampaň Deň narcisov. Cieľom je vzbudiť u verejnosti záujem o spoločné riešenie jedného z najzávažnejších problémov ľudstva a z peňazí získaných verejnou zbierkou financovať program prospešný pre celú spoločnosť.
V posledných rokoch sa jarný kvietok – narcis stal symbolom nádeje pre tých, ktorých osud poznačila spomínaná zákerná rakovina. Členka LPR, sestra onkologického oddelenia NsP v Čadci, ktorá na onkológií neľahkú prácu vykonáva už vyše desať rokov a je jednou z hlavných organizátoriek uviedla, že zámerom akcie nie je len získať peniaze na liečbu onkologických ochorení, pomoc pri prevencii či diagnostike, tiež šíriť osvetu, oboznamovať ľudí s príčinami, s možnosťami predchádzania týmto chorobám, aj možnosťami ich následnej liečby. Uplynulý piatok jej na jednom zo stacionárnych stanovíšť v centre mesta pomáhali aj zdravotné sestry Mária Holeščáková, Anna Kasmanová a Mária Bergerová. Akcie sa zúčastnili ďalšie sestričky, ktoré mali druhé stanovište v Terne. Tiež študentky Strednej zdravotníckej školy sv. Františka z Assisi, čadčianskeho gymnázia, obchodnej akadémie, ktoré akciu propagovali v „teréne„.
Ako hovorí H. Miklášová, zapojili sa i viaceré základné školy napríklad na Žarci, Kýčerke, v Milošovej, či Podvysokej. Kampaň bežala aj v samotnej nemocnici v starom i novom pavilóne pod vedením Emílie Kajánkovej a Ľubomíry Čuboňovej. Nemožno zabudnúť na Slovenský zväz invalidov a Územný spolok Slovenského Červeného kríža v Čadci. V kysuckom regióne sa v piatok vyzbieralo 114 tisíc korún, z čoho podľa stanovených pravidiel odvedú 30 percent do centra v Bratislave. Podľa slov H. Miklašovej, tento rok by chceli peniaze použiť na rekondičné pobyty žien po operácií prsníka, pokiaľ „zvýši„, chcú pomôcť internému oddeleniu kúpou niektorých prístrojov.
Najmä odsávačiek, ktoré sa využívajú permanentne. Ako sme už spomínali, v piatok pomáhalo pri akcií veľa mladých ľudí, ktorým aj touto cestou členovia pobočky LPR v Čadci ďakujú za pomoc. V súčasnosti v pobočne pracuje okolo 30 žien a ako hovorí H. Miklášová, rozšírenie organizácie by len uvítali. V piatok sa na Palárikovej ulici pri „stolíku„ so žltými kvetmi zastavovalo mnoho ľudí. Prvým prispievateľom bol zhodou okolností pacient onkologického oddelenia. Ľudia nezostali k tejto akcii ľahostajní. Väčšinou išlo o mládež a takých, ktorým z peňaženky netrčali tisíckorunáčky. Ani tí v pokročilom veku neváhali prispieť. Tento deň, keď sa zdalo, že ľudia majú k sebe bližšie a je ešte veľa takých, ktorí nemyslia len na seba, ale aj na druhých, narušila nepríjemná udalosť. Istej zdravotnej sestričke, ktorá pomáhala pri akcii, voľakto v Terne ukradol kabelku s dokladmi, aj mobilným telefónom a ďalším „obsahom„. Nuž aj takí sme, my – ľudia. Ale ako povedal istý mudrc, keby sa nejaká krivda napravila už na tomto svete, nikto by si na jej naprávanie nebol vymyslel druhý svet... Iveta Hažíková