tegórie nebezpečných, patrí salmonela a škvrnitý týfus. Brušný týfus je typická ľudská infekcia tenkého čreva. Ochorenie prebieha celkovými toxickými príznakmi. Toto ochorenie spôsobuje mikróba Salmonela typhi.
Popis – Salmonela typhi je gramnegatívna, pohyblivá, nesporulujúca palička patriaca do skupiny salmonel. Salmonely sú pomerne odolné voči vplyvom vonkajšieho prostredia. Ničí ich 20 minútový var, teplota 60 stupňov Celzia a obvyklé dezinfekčné prostriedky.
Charakteristika vyvolanej choroby - Po vniknutí do organizmu vyvoláva ochorenie čriev, ktoré poznáme pod názvom brušný týfus. Brušný týfus patrí k ťažkým infekčným ochoreniam. Sprevádzajú ho horúčky, poškodené sú lymfatické uzliny, tenké črevo, zväčšená je slezina. Chorí mávajú často bolesti hlavy, telesnú únavu a ochablosť. U zasiahnutých sa prejavujú na bruchu a hrudníku červené vyrážky. V ťažkých prípadoch dochádza k prederavaniu tenkého čreva a ku krvácaniu z čriev.
Zdroj nákazy – Chorý človek alebo bacilonosič.
Prenos – Nastáva pri priamom styku s prameňom, pojedaním alebo pitím infikovaných potravín, najmä vody, mlieka, podľa druhu potravy potom vzniká vodná, mliečna alebo iná epidémia brušného týfusu.
Inkubačná doba – Býva 3 až 38 dní, zvyčajne 7 až 14 dní.
Úmrtnosť – U neliečených osôb až do 10 percent.
Liečenie – Bezprostredné použitie antibiotík ako chloromycetín a auromycetín je podmienkou úspešného liečenia.
Nákazlivosť – Je vysoká, najmä pri slabej hygiene a pri nedostatočnej kontrole potravín.
Použitie - Šírenie choroboplodných zárodkov sa predpokladá v podobe biologického aerosólu a použitia obvyklých prostriedkov.
Ťažkým akútnym ochorením s typickými vyrážkami je
škvrnitý týfus.
Popis – Vyvoláva ho mikroorganizmus Rickettsia prowazeki. Je nepohyblivý, gramnegatívny, polymorfný, vytvárajúci kokovité alebo kokobacilárne, tyčinkovité a vláknité formy. Rickettsia prowazeki je značne odolná voči vplyvom vonkajšieho prostredia, kde prežíva aj v suchom stave po dlhú dobu. Mikróba je málo odolná voči účinkom vysokých teplôt. Pri teplote 45 stupňov Celzia hynie behom 15 až 30 minút. Dezinfekčný roztok 0,1 % formaldehydu a 0,5 % fenolu ničí behom rickettsie v priebehu niekoľkých minút.
Charakteristika vyvolanej choroby – Mikróba vyvoláva po vniknutí do organizmu ťažké akútne ochorenie – škvrnitý týfus. Choroba postihuje centrálnu nervovú sústavu (CNS) a srdcový systém. Je doprevádzaná ťažkými bolesťami hlavy, vysokými horúčkami okolo 40 stupňov Celzia, ktoré trvajú 10 až 14 dní. Na tvári sa objavujú červené škvrny, zakrvavenie spojiviek, oči sú nápadné lesklé. Časté sú aj svetloplachosť, závraty, nahluchlosť a suchý kašeľ. Medzi 5 – 9 dňom sa objavujú na trupe a bruchu červené škvrny postupujúce ku končatinám. S objavením vyrážok sa celkový stav zhoršuje. Prichádzajú ťažké delíriá, počas ktorých môžu spontánne odchádzať stolica aj moč. Kóma a exitus (smrť) prichádzajú medzi 9. až 18. dňom.
Zdroj nákazy – Prameňom pôvodcu je chorý človek počas celej doby ochorenia.
Prenos – Uskutočňuje sa všou šatovou. Bránou vstupu sú drobné ranky po uštipnutí, krvavé malé rany zo škrabnutia, do ktorých sa dostanú výkaly infikovaných vší.
Inkubačná doba – Je 5 až 16 dní, v priemere však 12 dní.
Úmrtnosť – Býva 10 až 80 percent. Je závislá na rýchlosti šírenia a na spôsobe šírenia. Staršie osoby podliehajú chorobe ľahšie ako mladšie.
Liečenie – Doporučuje sa ho robiť chemoterapeuticky. Podávaním chloromycetínu, auromycetínu a terramycínu.
Nákazlivosť – Nebezpečenstvo nákazy vzniká iba pomocou vší.
Použitie – Šírenie choroboplodných zárodkov v podobe biologického aerosólu v kvapalnej alebo tuhej forme. Čiastočky prenikajú do organizmu dýchacími cestami alebo očnou spojivkou. Môže sa použiť aj pomocou infikovaného hmyzu. Použitie vážne ohrozuje bojaschopnosť vojsk.
Pripravil:
Vladimír Kollár