Ríbezľa (Ríbezes L.) patrí medzi obľúbené a nutritívne veľmi hodnotné bobuľovité ovocie. V posledných rokoch jej venujú zvýšenú pozornosť záhradkári. Pokiaľ v minulosti sa rozširovali najmä červené a čierne ríbezle, v súčasnom období, najmä zavedením a povolením nových úrodných kultivarov vystupujú do popredia tiež biele ríbezle. Ríbezle môžeme s úspechom pestovať v celom okrese. O začiatkoch rozširovania na našom území nie sú zachované presné správy. Je však pravdepodobné, že ríbezle boli u nás známe už v 16. storočí. Na Slovensku sa ríbezle začali vo veľkej miere rozširovať od roku 1961.
Nároky na pôdu
Ríbezle si vyžadujú hlboké, hlinité, piesočnaté až hlinitopiesočnaté, primerane vlhké pôdy zásobené humusom s mierne kyslou pôdnou reakciou. Veľmi vápenaté pôdy sú nevhodné. Trpia na nich chlorózou. Škodí aj vysoká hladina podzemnej vody.
Príprava pôdy
Najvhodnejšie predplodiny sú okopaniny a strukoviny. Ríbezle pestujeme v každej záhradke. Po zbere predplodiny pôdu zrýľujeme a súčasne do nej zapracujeme 200 - 300 kg maštaľného hnoja alebo kompostu na 100 m2. Priemyselné hnojivá pridávame podobne ako pri príprave pôdy pre jahody. Najvhodnejšie je pripraviť pôdu 3 – 4 týždne pred vysadzovaním.
Umiestnenie ríbezlí v záhradke
V záhradkách sa stretávame s najrozmanitejšími kombináciami. Ríbezľové kríky môžeme vysádzať okolo chodníka, a to v kombinácii so stromčekovými ríbezľami alebo egrešami. S ucelenou výsadbou sa v záhradke stretávame zriedkavejšie.
Kultivary ríbezlí
V našich podmienkach sa najlepšie osvedčujú kultivary zapísané v Listine povolených kultivarov, no pre záhradkárov sú vhodné aj ďalšie kultivary.
Červenoplodá Vierlandenská skorá je vhodná na pestovanie vo všetkých oblastiach. Považujeme ju za jeden z najlepších kultivarov. Krík je mohutný, vzpriamený. Kvitne pomerne zavčasu. Bobule má stredne veľké, strapce dlhé. Je veľmi úrodná.
Holandská červená je vhodná na pestovanie vo všetkých oblastiach a je veľmi vhodná aj do vyšších polôh. Medzi záhradkármi je najrozšírenejšia. Kríky sú mohutné, zo začiatku pomerne zahustené, neskôr redšie a rozložité. Kvitne 5 až 6 dní po kultivare Devínska veľkoplodá. Bobule dozrievajúce po 15. júli sú veľké, usporiadané v dlhých strapcoch. Je veľmi úrodná. Jonker van Test je vhodný najmä pre stredné a vyššie oblasti. Rozširuje sa najmä v tvare kríka. Kríky má mohutné, vzpriamené. Kvitne medzi prvými kultivarmi. Bobule má veľké, intenzívne červené, strapce kratšie. Dozrieva začiatkom júla.
Rondom je vhodný pre stredné a vyššie polohy severného Slovenska. Kríky sú mohutné, vzpriamené, bobule veľké, tmavočervené (20 – 25 na strapci). Dozrieva 1 – 2 dni po Holandskej červenej. Bieloplodý kultivar Blanka je odporúčaný pre všetky pestovateľské oblasti. Začína sa rozširovať v záhradkách. Kríky majú väčší vzrast, guľatý, polovzpriamený tvar. Sú odolné proti škodlivým činiteľom, nenáročné na rez a tvarovanie, drevo je pružné. Plody dozrievajú v poslednej dekáde júla, majú dobrú konzistenciu a pevnú šupku. Primus je vhodný pre všetky oblasti. Patrí do skupiny skoro dozrievajúcich kultivarov. Plody dozrievajú v prvej dekáde júla. Násada bobúľ po odkvitnutí je po celej dĺžke strapca, čo poukazuje na vysoký stupeň autofrertility. Rodivosť je bohatá a pravidelná. Viktoria je vhodná pre arídnejšie oblasti. Začína sa rozširovať v záhradkách. Kríky majú mohutný vzrast a dobrý zdravotný stav. Vyniká bohatou rodivosťou a kvalitou plodov. Plody dozrievajú koncom druhej dekády. Dobre sa oberajú.Emil Maslík
tajomník OV SZZ Čadca