Mládežnícky šport a predovšetkým mládežnícky futbal sa právom považuje za jednu z najdôležitejších súčastí športového diania. Zdá sa, že si už väčšina futbalových funkcionárov postupne začína uvedomovať túto skutočnosť. Mužstvo seniorov, nech účinkuje v akejkoľvek súťaži, nemôže existovať bez mládežníckej základne. I keď na druhej strane zasa žiadne z nich nedokáže byť sebestačné vo výchove mladých talentov.
Opýtali sme sa predsedu trénersko – metodickej komisie (TMK) ObFZ Kysúc, skúseného mládežníckeho trénera Jozefa Húsku (na snímke), aká je v tomto smere situácia na Kysuciach.
Čo sa týka mládežníckeho futbalu na Kysuciach, zdá sa, že práca s mládežou v jednotlivých kluboch výrazne pokročila. Zvýšila sa kvalita dorasteneckých i žiackych súťaží, jednak v rámci Oblastného futbalového zväzu (ObFZ) Kysúc, jednak v rámci vyšších súťaží, v ktorých majú Kysuce hojné zastúpenie. Naďalej je však potreba pre prácu mládežníckych trénerov vytvárať adekvátne podmienky.
Ako nám je známe, v rámci ObFZ účinkuje 14 dorasteneckých, 12 žiackych klubov (starší žiaci) a rovnako je rozbehnutá súťaž mladších žiakov. Ktorým z nich sa práca darí najlepšie?
Samotná úroveň mládežníckeho futbalu závisí vo veľkej miere predovšetkým od sily toho ktorého populačného ročníka. Sú však určité kluby, ktoré dlhodobo patria k špičke na Kysuciach. V tomto súťažnom ročníku je situácia nasledovná: Dorasteneckú súťaž po jesennej časti vedie Staškov, 2. Podvysoká, 3. Ochodnica a 4. Korňa. U starších žiakov je poradie takéto: 1. Rudina, 2. Korňa, 3. Stará Bystrica a 4. Podvysoká. Už samotné postavenie v tabuľke hovorí, že v týchto kluboch venujú práci s mládežou dostatočnú pozornosť.
Zástupcovia kysuckého regiónu úspešne účinkujú aj vo vyšších súťažiach. Môžete čitateľom bližšie priblížiť ich postavenie v tabuľke?
V II. dorasteneckej lige si najlepšie počínajú chlapci z Čadce, ktorí zimujú so ziskom 27 bodov na čele 16 – člennej tabuľky. Pred druhým Vranovom majú jednobodový a treťou Rimavskou Sobotou dvojbodový náskok. Najvyššiu súťaž – I. ligu hrajú starší i mladší žiaci Čadce a Krásna. U starších žiakov je Čadca na peknom 5. a Krásno na 9. mieste. Horšia situácia je v tej istej súťaži mladších žiakov, kde tieto dve mužstvá tabuľku uzatvárajú. V krajských súťažiach je postavenie našich družstiev tiež veľmi dobré. IV. ligu dorastu vedú mladí futbalisti z Kysuckého Nového Mesta. V. ligu vedie Skalité, na 3. mieste je Kysucký Lieskovec a na 4. Radoľa. V III. lige starších žiakov patrí Skalitému 3., Turzovke 4. a Zborovu 5. priečka. V tej istej súťaži mladších žiakov jednoznačne naše kluby dominujú. Ich poradie v tabuľke je nasledovné: 1. Čierne, 2. Makov, 3. Skalité a 5. Svrčinovec. Poslednou súťažou je IV. liga žiakov, ktorú vedie Staškov a Vysokej patrí 5. miesto.
Ako je to s finančným a materiálnym zabezpečením mládežníckych družstiev? Neboria sa tiež s problémami, ako ich starší súkmeňovci?
V našich kluboch stále pretrváva zvyk, že prioritu majú dospelí. Mládež dostane iba to, čo ostane. Chvála Bohu neplatí to pre všetky kluby plošne. Tam, kde viac myslia na mládež, sa to patrične odzrkadľuje na postavení v súťažiach.
Z vlastnej skúsenosti viem, že pred nejakými tromi rokmi bol veľký problém s prácou TMK. Zlepšila sa situácia nástupom nového vedenia ObFZ?
Výkonný výbor (VV) ObFZ Kysúc na čele s predsedom Františkom Huríkom zaradil túto otázku medzi svoje priority. Tlačí na našu komisiu, aby sme organizovali semináre a školenia predovšetkým trénerov mládeže. Na základe týchto podnetov sme už vlani zorganizovali jeden doškoľovací seminár. Účasť trénerov nebola dostatočná, a preto seminár budeme v tomto i v ďalších rokoch pravidelne opakovať. Najbližšie by sme sa mali zísť niekedy koncom marca, na ktorý prizveme fundovaného trénera s vyššou kvalifikačnou triedou. Účasť na seminároch by mala byť vlastne predpríprava na budúce získanie III. trénerskej triedy. Bez absolvovania základného školenia nebude adeptovi trénerstva umožnené spomínanú kvalifikáciu získať.
V čom vidíte príčinu nízkej účasti trénerov na školeniach?
V drvivej väčšine sa vlastne jedná o dobrovoľných, pre futbal zapálených ľudí. Podľa môjho názoru veľká chyba je v jednotlivých kluboch, ktoré ich nijakým spôsobom nestimilujú. Zdá sa, že ich predstaviteľom situácia plne vyhovuje. Ale, ako už bolo spomínané, robia nenapraviteľnú chybu, ktorá sa môže neskôr im, alebo ich nástupcom kruto vypomstiť.
Neplánujete osloviť primátorov miest a starostov obcí na Kysuciach osloviť v tom zmysle, aby viac pozornosti venovali mládežníckemu športu?
Táto myšlienka už na zasadnutí VV ObFZ zarezonovala. Plánuje sa stretnutie predstaviteľov miest a obcí s činovníkmi ObFZ, na ktorom by sa táto otázka mohla aspoň čiastočne vyriešiť.
Na záver sa opýtam. Ako vidíte perspektívu futbalu na Kysuciach?
Vychádzajúc z dosahovaných dlhodobých výsledkov našich mládežníkov, nejakú veľkú obavu o jeho existenciu nemám. Už samotný fakt, že po prvoligových trávnikoch na Slovensku či v zahraničí behalo a behá niekoľko Kysučanov dáva záruku, že futbal má na Kysuciach dostatok talentovaných hráčov. Títo sa však v pravý čas musia dostať do správnych rúk a ich kvalitatívny rast je zaručený. Do budúcnosti by bolo veľmi dobré, keby sa nám podarilo vytvoriť spoločné športové stredisko mládeže, zamerané na futbal a ktoré by združovalo najtalentovanejších chlapcov - futbalistov z celých Kysúc.Za rozhovor poďakoval:
Ján Koňušiak
Foto: autor