Z tohto počtu vyberiem len obmedzený počet, s ktorým vystačí každý pestovateľ. Sú to kultivary, ktoré sa v súčasnosti v škôlkach rozmnožujú a na pestovanie odporúčajú.
Z najskorších kultivarov stačí v domácej záhradke vysadiť jeden strom Júlovej hrušky. Za najcennejšie letné hrušky sa pokladajú kultivary Wiliamsova čáslavka., Clapova maslovka, Trévourska a Solanka. Pre drsné polohy ako je to v našich podmienkach sa doporúča Špinka. Z jesenných kultivarov sa odporúčajú Boscova fľaška, Konferencia a Charumenská. V porovnaní s letnými kutivarmi zasluhuje si táto skupina väčšie zastúpenie. Najväčšiu pozornosť však venujeme zimným kultivarom. Zo zimných kultivarov sa na pestovanie v domácich záhradkách odporúčajú: Madam Verté, Drouardova, Lucasova, Thirtiotova a Koperečka. Pre drsné polohy je významný kultivar Nelinská zimná. Pre svoju mimoriadnu veľkosť plodov niektorí pestovatelia s obľubou pestujú kultivar Angoulemskú. Z najnovších perspetívnych kultivarov hrušiek treba ešte spomenúť Wiliamsovu červenú, Grosdemange a Jeane dArc (žan dark).
Dula ako ovocný druh
Dula (Cidonia Mill) je ker až polostrom. Rozmnožuje sa semenom i vegetatívne. Ušľachtilé kultivary sa rozmnožujú odkopkami aj štepením na vegetatívne podpníky M A alebo na hruškový podpník. Veľmi dobre rastú aj na hlohu. Kvitne neskoro a rodí každý rok. Je dosť náročná na svetlo i vlahu. Kríky, prípadne polostromy dosahujú vek až 50 rokov. Plody sú vhodné na prípravu kvalitných kompótov. Dula má podobné nároky ako hruška.
Dulu pestujeme len v teplejších oblastiach, a to buď ako ker alebo stromček s nižším kmeňom. Sadíme ju na jar alebo na jeseň v spone 5 x 3 m. Rez a tvarovanie sú veľmi jednoduché, obdobné ako pri ostatných druhoch jadrovín. Korunku kríka alebo kmeňového tvaru, ktorá obyčajne pozostáva z 3 – 5 konárov, tvarujeme jarným rezom, prípadne aj letným zaštipovaním. V neskorších rokoch na kríkoch a stromčekoch uplatňujeme zmladzovací rez.
Emil Maslík
tajomní OV SZZ Čadca