ok. Až v 95 percentách týchto návštev nám predpíše liek. Mnohokrát je to z pohodlnosti lekára, náhrada za pohovor a akúsi psychickú podporu i vysvetlenie, že užívanie liekov, ktoré žiada, je zbytočné. Slováci užívajú síce menej liekov ako Česi alebo Francúzi, ale stále viac ako Rakúšania, Nemci či Angličania. Navyše po neustálych avízach o nedostatku liekov, zatváraní lekární a napokon celej mizérii v zdravotníctve, sme si zvykli robiť si doma zbytočne veľké zásoby medikamentov, ktoré napokon vyjdú navnivoč.
„Ľudia nie sú dostatočne informovaní o tom, že môžu nepoužité lieky odovzdávať v lekárni. Nie je dobré, ak ich napríklad splachujú alebo vyhadzujú do kontajnerov. V prvom prípade sa z nich môže kontaminovať voda a následne i pôda, v druhom môžu odhodené lieky nájsť deti, nie je vylúčená i otrava,„ povedali nám vo viacerých lekárňach na Kysuciach. Aj to, že mnohí ľudia sú nadmerne zásobení liekmi. Najmä po zosnulých starších ľuďoch prinášajú pozostalí obrovské množstvo medikamentov, neraz predpísaných zbytočne. Milióny korún na ne vynaložené by teda vôbec nemuseli končiť v špeciálnych vreciach a potom vo vysokotepelných spaľovniach, kde sa ekologicky likvidujú.
Pri takomto odovzdávaní liekov ich dotyčný len do lekárne prinesie a odovzdá. Tým preňho likvidácia končí. Faktom je, že to, čo končí ekologickou likvidáciou, je len časť, pretože ľudia sa ešte stále zbavujú nepotrebných liekov po svojom.
Iveta Hažíková