ležať. Od zásobného hnojenia a prípravy pôdy, čistého rezu koreňov, pri expedovaných aj od ich namočenia na deň do vody, od hĺbky sadenia a dobrého zavlažovania v čase sucha závisí ich ujatie, rast aj rodivosť. Na jeseň vysadené broskyne metlovite zaviažeme a celú korunku obalíme čečinou alebo pevným papierom tak, aby hore bol obal sčasti otvorený dažďu a snehu. Na korene nakopcujeme zem a kmienik aj obalenú korunku priviažeme ku kolíku, aby ich nevyvracal vietor. Pozberáme a spálime lapiace pásy z kmeňov a nahradíme novými proti piadivkám, ktoré potom spálime pred príchodom zimy. Ničíme vošku krvavú tak, že obnažené kŕčky napadnutých stromov, kde na zimu vošky zaliezajú, nasypeme Gamacid alebo nehasené vápno a v štrbinách kôry natierame jej hniezda denaturovaným liehom alebo petrolejom zriadeným na polovicu až tretinu. Kladieme návnady pre hraboše. Podľa nárokov stromov hnojíme alebo vápnime – pozor, nie každé hnojivo možno dávať súčasne s vápnom. Hnojivá zaryľujeme do pôdy. Dezinfikujeme, postrekujeme, sírime a ináč čistíme skladové priestory na ovocie a zeleninu, ktoré tam po vyvetraní aj ukladáme. Na uloženie zeleniny je veľmi dobrý čerstvý, trocha vlhký mach. Zimný kaleráb, kel hlavkový i ružičkový môžeme vytrhať, dať na kopu, prikryť čečinou, čečinu lístím a nechať zapadnúť snehom. Sadíme všetky opadavé dreviny okrem druhov, ktoré neznesú jesenné sadenie, ako magnólie, lykovce, skalníky, brezy, štedrec a jemu príbuzné druhy. Dobre vysušené a čisté kvetinové hľuzy uložíme do chladnej pivnice.
Opatrenia na urýchlenie rodivosti
Diferenciácia kvetných púčikov
Pri ovocných stromoch rozlišujeme rastové púčiky, z ktorých vyrastajú listy alebo letorasty a kvetné púčiky. Na letorastoch všetkých ovocných druhov sa v pazuche každého listu vytvorí rastový púčik, ktorý sa za určitých okolností môže premeniť na kvetný. Tomuto procesu hovoríme diferenciácia alebo zmena rastového púčika na kvetný púčik. Táto diferenciácia nastáva v hromadnej miere až po spomalení aktívneho rastu koruny stromu príslušného kultiváru.
Nebudem sa zaoberať teoretickou stránkou diferenciácie, lebo je dosť zložitá a dosiaľ ani nebola objasnená. Praktické skúsenosti pestovateľov svedčia o tom, že niektorými opatreniami možno diferenciáciu ovplyvniť a využiť na praktické účely. Medzi tieto opatrenia patrí nakláňanie a ohýbanie, krúžkovanie, škrtenie a pod.
Emil Maslík,
tajomník OV SZZ Čadca