te z 3. novembra 1999, majú nárok na odškodnenie osoby deportované v minulosti do nacistických a zajateckých táborov. Opýtali sme sa Ing. Pavla Ďurinu,CSc., ktorý sa zaoberá touto problematikou a pracuje na OÚ v Kysuckom Novom Meste, aké sú podmienky na odškodnenie.
„Za deportáciu do nacistických, koncentračných a zajateckých táborov v rokoch 1939 až 1945 a za smrť počas deportácie a väzenia patrí nárok na odškodnenie postihnutým osobám. Za deportáciu sa považuje aj zaistenie a sústredenie z dôvodov národnej, rasovej a náboženskej perzekúcie v táboroch na území Československej republiky z rokov 1918 až 1938 ako aj čas návratu z koncentračného a zajateckého tábora do vlasti.
Chcel by som ešte vysvetliť, že ak osoba zomrela, právo žiadať odškodnenie prechádza na osoby, ktoré môžu dediť v takomto poradí: manžel, manželka, deti – všetci rovnakým dielom a rodičia oprávnenej osoby. Žiadosť si môže oprávnená osoba uplatniť na Ministerstve spravodlivosti SR, písomnou formou. Musí byť doručená najneskôr do troch rokov od dňa nadobudnutia účinnosti zákona, a to je do 2.12. 2002,„ informoval Kysucké noviny Pavol Ďurina. Výška odškodnenia je za každý mesiac deportácie alebo ukrývanie 3000 Sk., náhrada škody na zdraví, príplatok k starobnému, invalidnému dôchodku 30 korún, vdovský dôchodok 18 korún a 15 korún ak ide o sirotský dôchodok za každý začatý mesiac deportácie alebo ukrývanie. Ak oprávnená osoba umrela, patrí dedičom jednorázové odškodnenie vo výške 100 tisíc korún ak im zomrelý poskytoval povinnú výživu. (vk)