jväčšou otvorenou galériou sôch slovenských dejateľov. Po Štefánikovi, Hlinkovi, Cyrilovi a Metodovi, či Bernolákovi „vyrástla„ v centre mesta najväčšia socha Ľudovíta Štúra na Slovensku.
Výroba bronzovej sochy, ktorá meria viac ako päť metrov a váži približne štyri tony, stála štyri milióny. Stavebné úpravy, spojené s inštalovaním sochy na rovnomennom námestí, si z mestského rozpočtu vyžiadali ďalší milión korún.
Skulptúru dovtedy čiastočne skrývalo oplotenie z vlnitého plechu, jej slávnostné odhalenie sa uskutočnilo minulý piatok. Štúra, držiaceho knihu so zlato vyrytým slovenským znakom, si však Žilinčania chodia obzerať už teraz. Niektorým sa páči, iní si myslia, že ide o zbytočne veľkolepý projekt.
„Štúr bol dosť veľký Slovák na to, aby si zaslúžil sochu na najväčšom žilinskom námestí. A veľké námestie potrebuje aj veľkú sochu. Ak by bola menšia, stratila by sa na takom veľkom priestranstve,„ povedal primátor Žiliny Ján Slota. Sochy dejateľov podľa neho patria na námestia, lebo „národ, ktorý si neváži svoje dejiny, nemá právo na existenciu.„
Ďalším dejateľom, ktorý bude zrejme mať v Žiline svoju sochu, je Jozef Miloslav Hurban. „Ak tu budem aj v budúcom roku (ako primátor, pozn. red.), pravdepodobne sa do toho pustíme,„ dodal Slota.
Štúrova socha pochádza z dielne akademického sochára Ladislava Beráka, autora viacerých novodobých žilinských plastík. Výroba spolu s prípravnou fázou trvala asi dva roky, posledných osem – deväť mesiacov strávilo dielo vo Výskumnom ústave zváračskom v Bratislave, kde ho odlievali. Andrea Harmanová
Foto: autorka