snika prechodu baroka ku klasicizmu, prekladateľa, príslušníka staršej bernolákovskej generácie, člena Slovenského učeného tovarišstva, Vojtecha Šimka. Je autorom niekoľkých príležitostných básní v latinčine i bernolákovčine. Narodil sa 15.1.1759.
2. septembra v roku 1887 zomrel Bohumil Nosák, básnik, prekladateľ, literárny kritik, publicista, reprezentant slovenskej romantickej literatúry, jedna z najaktívnejších a najvzdelanejších osobností slovenského národného života. Ako prvý sa v slovenskej literatúre systematicky a na vysokej úrovni venoval prekladu. Narodil sa 3.2.1818.
4. septembra uplynulo 25 rokov od smrti Petra Zvána, vlastným menom Ervín Holéczy, prozaik a publicista. Z jeho tvorby najväčší význam majú biografie slovenských tolstojovcov. Román Ajhľa, človek je venovaný osudom Tolstého osobného lekára a žiaka D. Makovického, a román Rojko zasa životu A. Škarvana. Narodil sa 1.11.1897.
6. septembra sa dožíva 80 rokov Ctibor Štítnický, básnik a prekladateľ. Jeho pôvodné meno bolo Tibor Dorner.
9. septembra si pripomíname 115. výročie úmrtia Samuela Tomášika, básnika a prozaika. Preslávil sa hymnickou piesňou Hej, Slované (v poslovenčenej verzii Hej, Slováci), ktorú napísal počas návštevy Prahy pod dojmom prevahy živlu nad českým a ako odozvu na nerovné postavenie Slovákov v Uhorsku. Jeho básne sa vyznačujú ľudovým jazykom a spevnosťou, viaceré boli zhudobnené a zľudoveli: Hej pod Kriváňom, Kolo Tatier čierňava, Ja som bača veľmi starý. Narodil sa 8.2.1813.
12. septembra v roku 1822 sa narodil Ľudovít Jaroslav Šulek, slovenský štúrovský básnik, divadelný ochotník. Zomrel 16.6.1849.
12. septembra uplynie tiež 105 rokov od narodenia Andreja Rybárika, slovenského prozaika. Z jeho tvorby spomenieme diela: V mene Jeho Veličenstva, Novým prúdom, Boer. Zomrel 15.8.1965.
14. septembra slávi svoje 55. narodeniny Ľuboš Jurík, prozaik a publicista.
17. septembra v roku 1937 sa narodil literárny kritik, prekladateľ, editor, Vincent Šabík.
19. septembra si pripomíname 225. výročie narodenia Daniela Petiana, slovenského národnokultúrneho pracovníka, evanjelického farára, národného buditeľa, propagátora slovenskej tlače. Jeho syn Juraj bol starým otcom Štefana Krčméryho. Zomrel 6.9.1828.
19. septembra v roku 1922 sa narodil PhDr. Miloš Tomčík, slovenský literárny historik a kritik, univerzitný profesor, pôsobil na univerzitách v Prahe, Bratislave a v Bordeaux. Z jeho tvorby spomeniem diela Slovenská nadrealistická poézia, Na prelome epoch, Slovenská literatúra 20. storočia, Od slovenskej moderny k dnešku.
20. septembra pred sto rokmi sa narodil Vladimír Clementis, politik, diplomat, publicista. Písal ľavicovo orientovanú literárnu publicistiku, postuloval literárnoteoretické koncepcie slovenskej avantgardy medzivojnového obdobia. Jeho profil doplňujú osobne ladené knihy Nedokončená kronika a Listy z väzenia. Po vykonštruovanom stalinskom procese bol odsúdený na smrť a 3.12.1952 popravený.
21. septembra v roku 1922 sa narodila slovenská spisovateľka pre deti a mládež Mária Haštová. Mladí čitatelia poznajú jej rozprávky Zlatovláska, Kvietok, Zo starej horárne, O starenke z Ostrého vrchu.
25. septembra1897 sa narodil americký básnik a prozaik William Faulkner. Pripomeňme si ho dielami Hluk a zúrivosť, Augustové svetlo, Absolón, Divé palmy, Neodpočívaj v pokoji. V roku 1949 mu bola udelená Nobelova cena za literatúru. Zomrel 6.7.1962.
29. septembra uplynie 450 rokov od narodenia španielskeho renesančného básnika Miguela de Cervantes y Saavedra, autora Príkladných noviel a knihy Dômyselný rytier Don Quijote de la Mancha. Zomrel 23.4.1616. (jm)