Plávka nie je muchotrávka zelená

Otravy hubami sú stále častejšie. Sú vyhľadávané,

ale aj veľmi nebezpečné.

Na svete je približne 15 tisíc druhov tzv. vyšších húb, ktoré majú plodnice viditeľné voľným okom. Na Slovensku je známych asi 5 tisíc. Hubárstvo je dnes jednou z najrozšírenejších záľub ľudí, ktorá nielenže vhodne spestruje jedálny lístok, ale má širší – pohybovo – rehabilitačný, estetický a rekreačný význam, či ďalšie pozitívne účinky. Huby obsahujú množstvo minerálov, často však aj takých, ktoré sú pre človeka škodlivé, prípadne rádioaktívne a to podľa miesta, kde boli nazbierané.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Len asi 20 druhov húb má

praktický význam

Konzumácia húb má aj svoje tienisté stránky. Otravy od ľahkej nevoľnosti až po smrť, alebo invalidizáciu pacienta. Napriek skutočnosti že Slovensko je bohaté na huby, neexistuje prakticky žiadna organizovaná cieľavedomá osveta. Každoročne aj u nás umierajú ľudia na otravy hubami, najmä muchotrávkou zelenou. Poznáme asi 150 druhov húb, ktoré môžu spôsobiť závažnú otravu a vyskytujú sa na Slovensku. Zberateľský a praktický význam má asi 20 druhov. To hovoria skúsení hubári. Jedovaté huby sú tie, ktoré obsahujú nejakú jedovatú látku, prípadne viac látok s potenciálom poškodiť zdravie človeka. Ak môžu spôsobiť smrť, hovoríme o smrteľne jedovatých hubách. Nejedlé huby sú tie, ktoré nie sú jedovaté, ale nehodia sa na konzumáciu. Zvyčajne majú odpudivý vzhľad, konzistenciu, chuť alebo zápach. Jedlé huby sú také, ktoré po vhodnej úprave nevyvolávajú žiadne zdravotné problémy. Presný výskyt otráv hubami nie je u nás známy, pretože chýba centrálny register a veľa otráv uniká pod inými diagnózami.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy sme otrávení?

Otravy hubami možno rozdeliť na pravé – spôsobené špecifickými mykotoxínmi. Tieto toxíny sa v hubách môžu vyskytovať prirodzene, alebo môžu vzniknúť po nesprávnom skladovaní, nesprávnej príprave a následne nesprávnej konzumácii. Môžu byť (nie je to však pravidlom) ničené aj teplom. Nepravé otravy sú spôsobené netoxickými časťami húb (nedostatočná tepelná príprava alebo ich kontaminácia – ťažké kovy, pesticídy, plesne a pod., prípadne aj alergia). Pseudootravy sú chorobné stavy, najčastejšie navodené psychicky v súvislosti s konzumáciou húb, ale nie ich priamym účinkom. Hoci rozvinutý obraz otravy hubami je veľmi komplexný, všeobecne možno povedať, že huby v rozličnej miere postihujú najmä zažívací aparát, pečeň, obličky a celý nervový systém. Samozrejme že nie všetky a všetko v rovnakej miere. Podľa odborníkov zažívací systém je „prvý na rane„ a je postihnutý takmer vždy, a to aj u otráv nepravých alebo pseudootráv. Po akútnych zažívacích ťažkostiach, ktoré môžu byť veľmi mierne, dochádza k rôzne dlhému bezpríznakovému obdobiu, kedy postihnutý nadobúda pocit, že mu už nič nie je a lekárska pomoc sa oddiali. Žiaľ aj vtedy pokračuje tiché poškodzovanie pečene, obličiek a speje k smrti.

SkryťVypnúť reklamu

Huby môžu byťdrogou

Postihnutie nervového systému má veľmi pestrý obraz. Od psychických prejavov, halucinácií, delíria, až po nervovosvalové kŕče, potenie, poruchy zraku, mravenčenie. Primeranou zdravotnou starostlivosťou sa dá zabrániť vážnejším poruchám zdravia, smrť býva zriedkavá. Huby s výrazne psychotropnými účinkami často vyhľadávajú aj pestujú narkomani, majú halucinogénny účinok podobný LSD, spôsobujú závislosť, najmä duševnú. Medzi tzv. neurotropné huby patria ďalšie muchotrávky (A. muskaria, A. pantherina), ďalej rody Strmuľka Clitocybe, Vláknica-Inocybe, Holohlavec-Psylocibe.

Poškodenia iných orgánov sú väčšinou neskoré a nastupujú v čase, kedy sú už otrávení v nemocničnom ošetrovaní. Praktický význam upozorňujúci na možnú otravu majú najmä príznaky zažívacie a nervové. Poškodeniu zdravia hubami sa dá predchádzať prevenciou, na úrovni celospoločenskej – rozsiahlou osvetou a zapojením celej spoločnosti do boja proti negatívnym javom v súvislosti s konzumáciou húb. V rámci primárnej prevencie musí mať každý hubár základné vedomosti o jedlých a nejedlých hubách. Doporučuje sa zbierať len huby, ktoré bezpečne poznáme. Žiadne experimenty sa neodporúčajú. Pri najmenších pochybnostiach treba nechať huby v prírode.

Predaj bez kontroly

Pri kupovaní húb musí predávajúci ukázať osvedčenie, ktoré huby má právo predávať. Rozhodne sa nesmie vykonávať iný spôsob predaja húb, keď nemáme istotu, že huby sú zdravé, čerstvé (nejedovaté), prípadne inak kontaminované.

Slovenská špecialita – ambulantný predaj húb popri cestách - nesie pre konzumentov horeuvedené riziká a orgány štátneho zdravotného dozoru by si ho mali viacej všímať. Pre mládež (a nielen pre ňu) predstavuje dobrá úroda húb vítané prilepšenie finančnej situácie, ale nie vždy to môže dobre skončiť. Na Slovensku chýba kontrola predaja húb a kompetentné orgány vôbec nedisponujú odborníkmi – mykológmi!

Ako zbierať a spracovávať huby

Huby, ktoré majú na spodnej strane klobúka lupene, zbierame zásadne len vtedy, ak vieme bezpečne odlíšiť jedovaté druhy.

Zásadne nezbierame huby v priekopách a okrajoch lesov, pozdĺž ciest pre motorové vozidlá, v spáde tepelných a jadrových elektrární, pri hutiach, chemických závodoch. Ďalej v okolí polí, kde sa používajú pesticídy, insekticídy a podobne. Huby v týchto oblastiach vo zvýšenej miere akumulujú príslušné xenobiotiká, najmä ťažké a rádioaktívne kovy.

Huby zbierame neporušené s celým hlúbikom, aby pri prípadnej otrave celé plodnice napomohli identifikácii.

Nezbierame veľmi malé a malé plodnice, ktoré sa nedajú spoľahlivo odlíšiť od jedovatých.

Nezbierame prestarnuté, plesnivé a nahnité huby, huby presiaknuté vodou po dažďoch a tiež červivé huby.

Huby zbierame do prútených alebo iných vzdušných košíkov, zásadne nie do igelitových alebo plastových tašiek a vreciek.

Huby nespracované hneď po zbere môžeme skladovať pri teplote do 4 stupňov Celzia, maximálne 48 hodín.

Zmrazovanie húb nie je optimálne, ale veľmi používaným spôsobom konzervovania. Starostlivo zabalené môžu ostať hlboko zmrazené maximálne šesť, sedem mesiacov.

Ak huby po rozmrazení nenadobudnú pôvodnú vôňu a chuť, nemali by sa konzumovať.

Tepelná úprava húb je pestrá bez ohľadu na spôsob úpravy. Táto musí trvať intenzívne aspoň 30 minút. Za túto dobu sa teplom likvidujú termolabilné jedy, napr. v niektorých druhoch hríbov (hríb satanský, podhríb žlčový). Nezabudnite! Čím staršia huba, tým dlhšia príprava!

Zásadne sa neodporúča podávať hubové pokrmy deťom do troch rokov, osobám s ochorením brušnej slinivky, pečene a osobám alergickým na viac než tri druhy potravín.

Všeobecne sa neodporúča za hubami aspoň niekoľko hodín piť alkohol! Pre zaujímavosť uvádzame, že po konzumácii jedlej huby – hnojník atramentový - sa nesmie piť alkohol ešte štyri dni!

Treba si tiež uvedomiť, že ani mykologické atlasy nie sú vždy spoľahlivou studnicou informácií. Dôležité je, že ak zlyhá primárna prevencia a dôjde ku konzumácii nevhodných húb, nastupuje prevencia sekundárna, ktorá má zabrániť vývoju poškodenia zdravia, prípadne smrti postihnutého.

Zásada je, že každé akékoľvek menšie podozrenie na otravu hubami patrí do rúk lekára.

Čo robiť, keď...

Pri otrave hubami čo najrýchlejšie zaistiť odvoz do nemocnice.

Predtým treba dať postihnutému veľa pitnej vody, vhodná je osolená (jedna plná polievková lyžica soli na liter vody), prípadne vyvolať zvracanie dráždením koreňa jazyka.

Nikdy nedávajte postihnutému alkohol, mlieko, ruský čaj, ani kávu!

Pre účely toxikologického vyšetrenia je vhodné (skôr nutné) zaistiť zvyšky jedla, húb, prípadne zvratky, čím sa urýchli identifikáciia huby a začatie optimálnej liečby.

Pri zbere húb na konzumáciu sa nevypláca chamtivosť, súťaženie a zber za každú cenu. Uplynulé týždne boli na Slovensku veľmi tragické. Po konzumácii muchotrávky zelenej zomrel aj hubár, o ktorom sa vedelo, že patrí medzi „znalcov.„ Pomýlil si plávky a muchotrávkou zelenou a lekára navštívil až po 32 hodinách. Žiaľ neskoro. Prípady s ťažkými otravami hubami sa množia. Kysučania sú však opatrní. „Na našom oddelení sme nezaregistrovali vážne prípady otravy hubami. Obyvatelia tohto regiónu patria medzi tých, ktorí huby dobre poznajú. Verím, že tomu bude tak aj naďalej,„ povedala MUDr. Marta Fojtíková z interného oddelenia a vedúca lekárka jednotky intenzívnej starostlivosti NsP v Čadci.

Vladimír Kollár

Snímka: archív

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 105
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 719
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 604
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 584
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 510
  6. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 3 006
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 906
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 225
  1. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia
  2. Naďa Serafínová: Kto je Sulíkov syn a prečo obťažuje ľudí.
  3. Ivan Čáni: Dokáže NR SR prijať uznesenie odsudzujúce cestu Roberta Fica do Moskvy?
  4. Júlia Piraňa Mikolášiková: Nazvali po ňom policajnú akciu, viac ako 20 rokov pôsobil v zločineckej skupine, priznal sa k násilným činom. Ostal bez trestu
  5. Zuza Fialová: Prečo potrebujeme prepísať históriu
  6. Štefan Šturdzík: Igor v Kyjeve.
  7. Viktor Pamula: Tvorí sa nová Európa
  8. Eva Gallova: Pred koncom vojny nemecké velenie vybralo 23 budovy, ktoré zničia v Banskej Bystrici na námestí a priľahlých uliciach
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 586
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 24 004
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 598
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 079
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 10 230
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 478
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 055
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 6 925
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia
  2. Naďa Serafínová: Kto je Sulíkov syn a prečo obťažuje ľudí.
  3. Ivan Čáni: Dokáže NR SR prijať uznesenie odsudzujúce cestu Roberta Fica do Moskvy?
  4. Júlia Piraňa Mikolášiková: Nazvali po ňom policajnú akciu, viac ako 20 rokov pôsobil v zločineckej skupine, priznal sa k násilným činom. Ostal bez trestu
  5. Zuza Fialová: Prečo potrebujeme prepísať históriu
  6. Štefan Šturdzík: Igor v Kyjeve.
  7. Viktor Pamula: Tvorí sa nová Európa
  8. Eva Gallova: Pred koncom vojny nemecké velenie vybralo 23 budovy, ktoré zničia v Banskej Bystrici na námestí a priľahlých uliciach
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 586
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 24 004
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 598
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 079
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 10 230
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 478
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 055
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 6 925
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu