utá, pričom mi vulgárne nadával, obvinil ma z krádeže. Ja som sa ničoho takého nedopustila. Počula to celá obec a teraz sa o mne iba klebetí. Čo mám robiť? Ako mám susedom preukázať, že som nič neukradla?
A.L., obec X
Podľa článku 19 Ústavy Slovenskej republiky každý má právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti a ochranu mena.
Podľa § 11 Občianskeho zákonníka fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti, ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy.
K vašej otázke je potrebné uviesť, že právo na ochranu osobnosti nemá absolútnu povahu v tom zmysle, že by vylučovalo akékoľvek zásahy do vašej osobnosti. Z uvedeného preto vyplýva, že sused musí preukázať, že ste mu skutočne niečo ukradli. V takom prípade by išlo z jeho strany iba o oprávnenú kritiku. Ak nepreukáže krádež, došlo k neoprávnenému zásahu do vašej osobnosti a máte právo domáhať sa ochrany súdnou cestou podľa Občianskeho zákonníka.
Zo zákona vám vyplýva právo domáhať sa, aby sused upustil od neoprávnených zásahov do práva na ochranu vašej osobnosti (najmä v prípade, ak naďalej o vás rozširuje uvedenú nepravdivú informáciu), aby odstránil následky týchto zásahov a aby poskytol primerané zadosťučinenie. Primerané zadosťučinenie môžete požadovať aj v peniazoch, ak bola v značnej miere znížená dôstojnosť vašej osoby alebo vaša vážnosť v spoločnosti. Výšku náhrady určí súd s prihliadnutím na závažnosť vzniknutej ujmy a na okolnosti, za ktorých k porušeniu práva došlo.
Žalobu na ochranu osobnosti podávate na okresnom súde miestne príslušnom podľa vášho bydliska. V konaní nemusíte preukazovať, že ste nič neukradli. Túto skutočnosť musí dokázať sused. Vzhľadom na zložitosť konania o ochrane osobnosti vám odporúčame zvoliť si na konanie advokáta.
Radí vám
JUDr. miroslav stopka