Knihu venujem obyvateľom hriňovských lazov...
Historické poviedky Obrie hlavy vykresľujú udalosti na hriňovských lazoch v období rokov 1944 – 1956. Podľa vyjadrenia spisovateľa Murína, vo svojej knihe sa snažil opísať pravdivé a vierohodné stvárnenie tvrdej reality života Vrchárov, kde nie je nič prikrášlené ani zhanobené.
Kedy vznikla u vás prvá myšlienka napísať túto knižku?
Asi pred tridsiatimi rokmi v Čadci som si v knižnici prečítal knižku od Rudolfa Jašíka Na brehu priezračnej rieky. Román ma zaujal a rozhodol som sa, že napíšem aj ja knihu zo života môjho rodného hriňovsko – detvianskeho kraja. Všeobecne sa dá povedať, že mentalita ľudí na Kysuciach, ale aj kde som sa narodil, je totožná. Život týchto ľudí však nebol v žiadnom prípade prázdny. Na dedine je všeobecne známe, kto je najlepší chlap nielen do roboty, ale aj do bitky. Kto má najlepšie a najkrajšie kone, ale aj to kto si vie najkrajšie zaspievať, zatancovať a „zahajdukovať“ trebárs pred ľudovou muzikou.
Vo svojej knižke opisujete udalosti z druhej svetovej vojny a potom obdobie po nej. To si tak dobre pamätáte?
Bol som síce malý chlapec, ale veľa si pamätám. Čerpal som aj z rozprávania starších obyvateľov. Otvorene hovorím, že ľudia čakali určité zmeny po vojne. Práve povojnové obdobie malo za následok, že vznikali rôzne konfliktné situácie medzi obyvateľmi hriňovských lazov. Chcel by som ešte povedať, že najväčšími darmi, ktoré tento ľud dostal do svojho lona, je viera a láska k Bohu. Mená osád, kopcov, pohorí, údolí, ciest, chodníkov, skál a iných prírodných útvarov sú autentické. Aj mená osôb, ktoré mali tú česť písať a pečatiť dejiny a históriu týchto končín, sú zmenené čiastočne alebo úplne.
Je to vaša prvotina, alebo ste už literárne známy?
Ešte v roku 1981 som napísal poviedku do televízneho programu „Bakalári.“ Možno si čitatelia budú pamätať, že sa tá poviedka volala „Hektoliter.“ Na Slovensku získala prvé a v bývalom Československu druhé miesto. V súčasnosti pripravujem ďalšiu knižku, už mám napísaných dvesto strán, ale názov zatiaľ neprezradím.
Spisovateľ Martin Murín má 60 rokov. Žije a tvorí v Jablunkove. Ako sám hovorí, klenotnica tohoto ľudu je nevyčerpateľná. „Odvážil som sa aspoň priehrštím načrieť na jej povrch a odkryť zlomok toho, čo skrýva. Nepatrnú časť jeho dejín, ktoré sám napísal a nezmazateľne vryl do myslí svojich generácií,“ povedal Martin Murín. Vladimír KOLLÁR
Snímka: autor