Nebojte sa udať nebezpečného boľševníka
Čadca – „Boľševník“ bol nosnou témou rokovania, ktoré sa uskutočnilo 20. mája na Okresnom úrade v Čadci. Zúčastnili sa ho ochranári, starostovia zainteresovaných obcí, zástupcovia Lesov SR, štátnej správy a samosprávy a príslušných poľnohospodárskych spoločností. Boľševík obrovský dorastá do výšky až päť metrov. Do Európy sa dostal ako okrasná rastlina v 19. storočí. Jeho okolíkové súkvetie má priemer 50 cm a má 50-150 okolíčkov, ktoré kvitnú od júla do augusta. Svojou mohutnosťou by skutočne mohol byť elegantnou ozdobnou pýchou záhrad, keby nebol nebezpečný. Patrí totiž k druhom, ktoré ohrozujú nielen zloženie prirodzených stanovíšť, ale pri kontakte dochádza i k vážnym zdravotným problémom – popáleninám a alergiám. Keďže vďaka veľkému počtu semien je veľmi vitálny, rýchle rastie a nemá dostatok prirodzených nepriateľov, je potrebné ho ničiť.
Zdá sa, že tejto inváznej rastline sa zapáčilo aj na Kysuciach. Preto odbor pozemkový, poľnohospodárstva a lesného hospodárstva (OPPLH) Okresného úradu (OÚ) v Čadci dostal za úlohu koordinovať jeho likvidáciu v tomto regióne. Najrozsiahlejšou lokalitou s výskytom boľševníka je Klokočov, kde sa vyskytuje na 1 hektári pôdy. Z rokovania vyplynulo, že treba urýchlene spracovať mapu regiónu s vyznačením výskytu a výmery boľševníka. V najbližšom období kompetentné inštitúcie vyzvú užívateľov a majiteľov pozemkov, aby zabezpečovali jeho likvidáciu v súlade s návodom, ktorý im poskytnú na odbornom pracovisku. Zároveň budú informovať starostov obcí o probléme rozširovania tejto rastliny. Jej prípadný výskyt majú občania hlásiť na správu Chránenej krajinnej oblasti Kysuce, na telefónnom čísle 432 15 34, alebo na OÚ OPPLH, č.t. 433 4791. Správa CHKO bude monitorovať situáciu počas celého vegetačného obdobia. Na Okresnom úrade v Čadci zriadia komisiu, ktorá bude realizovať príslušné opatrenia. Túto nebezpečnú burinu je potrebné likvidovať pred vysemenením semien, a to mechanicky – vykášaním, vytínaním alebo chemicky – postrekom. Najúčinnejšie pôsobil prípravok Roundup – Biaktiv. Mechanickú likvidáciu je najlepšie vykonávať v ranných hodinách, keď nie je slnečné žiarenie veľmi intenzívne, chemická by sa nemala vykonávať pred dažďom. Medzi ďalšie lokality, kde sa boľševníku zapáčilo, patrí i Oščadnica či Turzovka, objavil sa tiež v Korni.
Vlastníci či užívatelia poľnohospodárskych, lesných a ostatných pozemkov by mali byť informovaní o povinnosti predchádzať šíreniu burín správnym obhospodarovaním pozemkov. Je to dôležité nielen z hľadiska ochrany životného prostredia, ekonomiky, ekológie, ale i z hľadiska ochrany zdravia. Kontakt rastliny s ľudskou pokožkou spôsobuje dokonca popáleniny, až mokvajúce rany a z vlaňajška je známy prípad chlapca z Turzovky, ktorý sa na takéto poranenia liečil. Je preto nevyhnutné, aby občania, ktorí výskyt boľševníka zistia, ohlásili lokalitu na OPPLH OÚ v Čadci, prípadne na príslušné obecné úrady. Pokiaľ sa rastlina vyskytuje v malom, jej ničenie by mal vlastník pozemku zabezpečiť včasným a pravidelným vykášaním.
Iveta Hažíková