lenia MUDr. Štefanom Masnicom
Čadca – Jedným z oddelení NsP v Čadci, kde sa môžu pochváliť úspešnou liečbou svojich pacientov, patrí aj ušné, krčné a nosné. Navštívili sme primára tohto oddelenia MUDr. Štefana Masnicu a požiadali ho o rozhovor.
Pán primár, predstavte nám vaše pracovisko.
Naše oddelenie je rozdelené na lôžkovú časť a operačný trakt. Tu pracujú všetci lekári a okrem toho vedú aj dve ambulancie. Jednu vedie zástupca primára MUDr. Ivan Žársky a táto ambulancia je príjmová a konziliárna. Druhá ambulancia je audiologická so zameraním na adiometriu (vyšetrenie sluchu) a adioprotetiku. Týmito metódami dokážeme veľmi presne vyšetriť poškodený sluch a vieme ho rýchlo diagnostikovať.
S ktorými chorobami sa najviac stretávate?
V poslednom období nám pribúdajú pacienti s rôznymi formami alergie. U nás je to alergia nosových dutín. Častejšie operujeme nosové polypy ako bolo zvykom. Robíme to za pomoci endoskopickej kamery a na monitoroch. Sú to najnovšie a najmodernejšie techniky. Pribúda aj nádorových ochorení, čo začína byť civilizačný problém. Pacienti však chodia dosť neskoro. Súvisí to aj so životosprávou, ktorá je v tomto regióne spojená s fajčením a alkoholizmom.
Viem, že vaše oddelenie je veľmi slušne vybavené po technickej stránke...
Súhlasím s vami. Dokonca si myslím, že sme vybavení nadštandartne. Je tu viacero faktorov, že sa nám podarilo naše oddelenie takto kvalitne zariadiť. Je to zásluha bývalého a aj súčasného riaditeľstva nemocnice, mojich kolegov a sponzorov. Niektoré veci by sme chceli nahradiť ešte lepšími, modernejšími, ale začína to byť problém. A to sa týka aj jednoduchých lekárskych inštrumentov.
Ako je to s kysuckými deťmi, čo sa týka chorobnosti? Hovorí sa, že prudko stúpa.
Je to pravda, najmä čo sa týka zápalov horných dýchacích orgánov. Sú to nebezpečné formy ochorení, ktoré prechádzajú až v dusenie. U detí, ale aj dospelých stúpajú ochorenia najmä na alergiu. Tento región je špecifický tým, že sa tu vykuruje viac ako šesť mesiacov. Mikroklíma, v ktorej deti žijú, nie je vyhovujúca. Napríklad relatívna vlhkosť vzduchu nie je taká, aká by mala byť. Je to zložitý problém na širšiu debatu.
Predsa len, dalo by sa to vysoké percento alergie u detí nejakým spôsobom znížiť?
Určite áno. Deti sa málo otužujú a športujú, málo relaxujú. Potom je pochopiteľné, že sú nedostatočne odolné voči chorobám. Chodíme prednášať, snažíme sa aktívne pôsobiť, publikovať.
O vás je známe, že vaša práca je aj vaším koníčkom...
Skutočne je to tak. Práca, ktorú vykonávam, ma naozaj baví. Nie vždy je všetko ideálne, ale problémov sa nebojím. Sú tu a treba ich riešiť. Otvorene treba povedať, že všetko sa vyliečiť nedá.
Vieme, že primári musia byť aj manažéri. Ako je to vo vašom prípade?
Máte pravdu, že primár musí byť aj manažér. Najlepšie pozná potreby oddelenia. V súčasnosti je však manažérstvo oklieštené dosť výrazným spôsobom. Niekedy má primár ťažkú cestu pri zabezpečovaní niektorých vecí, ale ak chce, tak to dokáže.
Lekári by však v prvom rade potrebovali pokoj pre svoju prácu.
Presne tak. Pracovať v strese je pre lekára zlé. Musí mať priestor, aby sa mohol stále vzdelávať a študovať. Svojich kolegov vediem k tomu, že na prvom mieste musí byť práca. Nie politizovanie, či iné žabomyšie vojny.
Ako vnímate transformáciu nemocníc?
Je tu viacero faktorov, ako by to malo fungovať. Dotknem sa napríklad zmluvy s poisťovňami. Nemali by byť diskriminačné, aj keď súhlasím s tým, že treba urobiť korekcie, ale takým spôsobom, aby neboli lekári diskriminovaní. Tejto problematike sa treba seriózne venovať. Nedá sa to povedať pár vetami...
Na oddelení pracuje 20 ľudí. Podľa vyjadrenia vrchnej sestry Marty Opialovej naraz môžu hospitalizovať 22 pacientov. Lekársky kolektív sa však snaží, aby pacienti ostávali na lôžkach čo najmenej. Nuž nie nadarmo sa hovorí, že ak je dobrý gazda, sú aj výsledky. V NsP v Čadci to na krčnom, nosnom a ušnom oddelení pod vedením primára MUDr. Štefana Masnicu dokazuje celý pracovný kolektív. Za rozhovor poďakoval
Vladimír Kollár
Snímka: autor