ín som predstavil čitateľom osobnosti kultúry, aj teraz vám, vážení čitatelia, chcem predstaviť neprofesionálneho výtvarníka – kysuckého rodáka Milana Pavlíka.
Jeho vzťah k maľovaniu sa postupne vytváral už v detstve, v priaznivom rodinnom prostredí . Svoje detstvo prežil v Korni. ZŠ navštevoval v Turzovke, kde pod vedením učiteľov p. Mgr. Ulmana a p. učiteľky Drexlerovej si osvojil základy kreslenia.
Svoj talent postupne rozvíjal aj počas štúdia na strednej drevárskej škole v Krásne nad Kysucou. Navštevoval Ľudovú školu umenia v Čadci. V príprave na štúdium výtvarného umenia na vysokú školu absolvoval odborné konzultácie v ateliéroch akademických maliarov Ondreja Zimku, Pavla Mušku a akademického sochára Gustáva Švábika. Zodpovedná príprava, talent a túžba študovať na vysokej škole ešte nie sú zárukou prijatia.
Vysoký počet prihlásených a mať trochu šťastia pri výbere uchádzačov, ovplyvnilo výsledok prijímacej skúšky.
Táto životná skúsenosť nemala negatívny vplyv na jeho ďalšiu tvorbu. Práve naopak, každú voľnú chvíľu venoval maľovaniu, kde začal „prenášať“ svoje predstavy a cítenie. Inšpirácie hľadal aj v tvorbe majstra Klementisa, autora Krížovej cesty a surealistu Salvatora Daliho.
Dovolím si citovať Milanove slová: „Mojím umeleckým vyjadrením na plátno sú obrazy, ktoré zachytávajú podvedome myšlienku reality, kde divák komunikuje v hĺbke duše s námetom, kde symbolika vyjadrená obrazom sa zlučuje v jedno a názov dopĺňa jeho vyjadrenie.“
Po prihlásení sa do Zväzu neprofesionálnych výtvarníkov Kysúc sa mu vytvorili možnosti zúčastňovať sa výtvarných výstav a zároveň sa predstaviť svojou tvorbou odborným porotám a verejnosti.
Z jeho tvorby získali ocenenia tieto výtvarné diela:
- v r. 1993 – Šachový svet
- v r. 1994 – Rozprávkový svet
- Ulica Šanze Lise
- Je trištvrte na jeseň
Na krajskej súťaži v Ružomberku získal ocenenie za obraz – Z Ameriky do rodnej dediny.
V súčasnosti Milan žije s rodinou v Čadci. Inšpiráciu pre svoju tvorbu nachádza a je ovplyvňovaný momentálnou emotívnou náladou, v podvedomí si vytvára názor na život a to vyústi ku konkrétnemu návrhu či námetu. Často používa prenesenie na plátno formou hádanky, čo vedie diváka k podstate vnímania obsahu diela a „núti“ ho zamyslieť sa nad obrazom a konfrontovať svoje pocity s reálnym životom. Už má pripravené ďalšie námety, v ktorých sa vracia do prostredia Korne a Turzovky. Chce sa venovať ľudovej tematike, vyjadriť mentalitu kraja a ľudových tvorcov s použitím metaforických moderných prvkov. Pracovné názvy pripravovaných výtvarných diel nesú pomenovanie: Kysucký Menhaten, Korňanské ekšen, Fujaročka mumle, Genfiho zázračná fujara.
Pokiaľ sa chce čitateľ oboznámiť s jeho výtvarnými dielami, môže ho navštíviť vo svojom ateliéri, v byte na ulici Hrancova 2021 Čadca. Od 10. 5. – 17. 06. 2002 prezentuje svoju tvorbu na výstave Krajská súťažná prehliadka neprofesionálnej výtvarnej tvorby „VÝTVARNÉ SPEKTRUM 2002“ v sieni Kysuckej galérie – Kaštieľ Oščadnica. V súčasnosti pracuje na súbore monumentálnych obrazov „Výjavy z Egyptskej mytológie. V júli 2002 pripravuje v Kysuckom múzeu v Čadci výstavu – prierez tvorby „DEBUT 10“.
Práve v týchto dňoch uplynulo 10 rokov od začatia tvorivej činnosti perspektívneho neprofesionálneho výtvarníka. Prajem mu do ďalších rokov veľa tvorivej invencie a úspechov v jeho činnosti.
Mgr. Pavol Pánis,
ved. odd. kultúry MsÚ Čadca