edou. Od ďalších susedov viem, že sa chystá oplotiť si svoj pozemok, cez ktorý už dlho prechádzame k nášmu domu. Tvrdí vraj, že je to kôli sliepkam a kačkám, ktoré jej stále utekajú, a tiež že sa tak bude cítiť bezpečnejšia pred zlodejmi. Pričom jeden plot okolo domu už má. Keby si zahradila tento pozemok, nemali by sme sa ako dostať k domu, alebo by sme museli chodiť cez horu. Môže to suseda urobiť bez ohľadu na nás?A.C. Raková
Občiansky zákon síce poskytuje širokú ochranu vlastníckemu právu, no pozná i inštitút vecného bremena. Definuje ho ako právo, obmedzujúce vlastníka veci v prospech niekoho iného niečo trpieť, niečoho sa zdržať, alebo niečo konať. Spočíva v obmedzení vlastníka nehnuteľnosti buď na prospešnejšie využívanie nehnuteľnosti iného konkrétneho vlastníka, alebo na prospech určitej konkrétnej fyzickej alebo právnickej osoby.
Jedným zo spôsobov nadobudnutia práva zodpovedajúcemu vecnému bremenu je výkonom práva t.j. vydržaním. Predpokladom tohto spôsobu nadobudnutia je nepretržitý faktický výkon práva pre seba po dobu najmenej desať rokov, ak sú splnené zároveň aj ostatné podmienky. Týmito sú ešte oprávnená držba po celú vydržaciu dobu a spôsobilý predmet vydržania. Prekážkou nepretržitosti vydržacej doby nie je právne nástupníctvo, pretože právny nástupca si do vydržacej doby môže započítať dobu, po ktorú vec oprávnene držal jeho právny predchodca. Osoba, ktorá cez pozemok prechádza, musí byť presvedčená, resp. sa dôvodne domnievať(byť v dobrej viere), že tým pre seba ako vlastníka susediaceho (panujúceho) pozemku toto právo zodpovedajúce vecnému bremenu vykonáva právom(oprávnene drží) – je to predpoklad dobromyseľnosti potrebnej na vydržanie. Na preukázanie dobromyseľnosti nestačí preukázať, že po istý čas vám nikto nebránil prechádzať cez cudzí pozemok a že sa toto prechádzanie tolerovalo, pokiaľ by nebola súčasne preukázaná aj existencia povinnosti trpieť výkon vami tvrdeného práva. Právo zodpovedajúce vecnému bremenu sa v takomto prípade nadobúda okamihom splnenia podmienok vydržania.
Keďže nepoznám bližšie okolnosti, ide o teoretické, veľmi zjednodušené riešenie problému.
V praktickej rovine býva omnoho komplikovanejšie (i vzhľadom na ochranu vlastníctva) a preukazovanie práva zložitejšie, preto je lepšie obrátiť sa na niektorú advokátsku kanceláriu.
Radí vám JUDr. Miroslav Stopka