ČIERNE. Podustva severná (Chondrostoma nasus) je prúdomilný druh, neresí sa na kamenitý alebo štrkovitý podklad.
Miestami vytvárajú tmavý koberec
Sledovať ťah podustvy je zážitok, nielen pre rybárov, ale aj pre deti a všetkých ktorí sa zaujímajú o dianie v prírode. Nahromadené ryby možno veľmi dobre pozorovať najmä z mostov, na niektorých miestach dokonca i z brehov. Podustvy v húfoch niekoľko sto až tisíc jedincov vytvárajú miestami tmavý koberec a len oranžové plutvy a záblesky strieborných bokov prezrádzajú, že sú to ryby.
Húfy rýb sa postupne oddeľujú a plávajú proti prúdu na neresiská. V prúdivých, prevažne plytkých úsekoch rieky sa nachádzajú miesta, kde dochádza k reprodukcii. Pohľad na hladinu vody vtedy nápadito pripomína vriacu vodu, pretože samice so samcami sa navzájom otierajú svojimi telami. Samice (ikernačky) vypustia ikry, ktoré následne oplodnia samce. Milióny ikier tak dajú silný základ novej generácii.
Našli rozsekané telá
„V tomto čase sú podustvy mimoriadne zraniteľné, čo využívajú predovšetkým pytliaci. Aj teraz sa našli rozsekané tela rýb, čo mohli urobiť len bezcitní ľudia. Rovnako škodlivé sú aj rôzne zásahy do korýt tokov, napríklad, regulácie a ťažba riečneho materiálu. Voda sa pri nich zakalí, znečistí a koryto poškodia mechanizmy," povedal ichtyológ Slovenského rybárskeho zväzu v Žiline Peter Beleš.
„Plodnosť pohlavne dospelej ikernačky je 5 až 40 tisíc ikier. Svoje ikry si neochraňuje. Neres prebieha v apríli až máji. V tomto období tiahnú ryby vo veľkých masách do horských potokov a riek. V menších tokoch, kde je dostatok vhodných neresísk, ťahajú na kratšie vzdialenosti, niekoľko sto metrov až niekoľko kilometrov. Vo väčších riekach neresové migrácie dosahujú vzdialenosti niekoľko desiatok kilometrov," pokračuje Beleš.
Podustva je náročná na kyslík
Podustva patrí medzi kaprovité druhy a z rybárskeho hľadiska je hospodársky významným druhom. Dorastá do hmotnosti 1 kg, výnimočne do 2,5 kg, no bežne do 0,5 kg a dĺžky 30 cm. Dožíva sa 15, výnimočne i viac rokov. Mladé ryby sa živia drobným zooplanktónom a larvami hmyzu, dospelí jedinci spásajú nárasty rias a rozsievok, čím plnia dôležitú funkciu vo vodnom ekosystéme. Podustva je náročná na obsah kyslíka vo vode. Podľa zákona o rybárstve sa v období od 15. marca do 31. mája vzťahuje na ňu individuálna ochrana práve z dôvodu jej prirodzenej reprodukcie.
(ih)