OŠČADNICA. Na rôznych miestach Kysúc vypuklo v nedeľu 26. apríla až dvanásť požiarov. Horelo v Čiernom, Zákopčí, Klubine, Staškove, Hornom Vadičov, na Živčákovej i ďalších miestach. Chýbali ľudia i technika. Do služby prišli aj tí, ktorí mali v ten deň voľno. Na žiadosť o pomoc promptne zareagovali hasiči zo Žiliny, Terchovej, ale i susednej Moravy - Hrčavy, Třinca, Jablunkova, Mostov, Bystřic. Dobrá bola obrazne povedané „každá ruka, noha". Hasiči vravia, že nebyť pomoci zvonka, požiare by sa im len ťažko podarilo uhasiť. O to väčšie prekvapenie čakalo dobrovoľných hasičov z Oščadnice, ktorí chceli pomôcť pri likvidovaní lesného požiaru vo vlastnej obci.
Prišli na vlastných autách, bez cisterny
O 17. 00 h dostali z operačného strediska Hasičského a záchranného zboru v Čadci správu, že je potrebná pomoc pri hasení lesného požiaru v miestnej časti Hanzlov. Automobilová cisterna bola zamknutá a tak sa bez techniky sedemnásti hasiči na svojich motorových vozidlách vybrali na miesto, aby pomohli aspoň vlastnými rukami. Starosta Miroslav Šulgan, podľa slov požiarnikov, nechcel povoliť jej použitie bez svojho súhlasu. Hasiči z HaZZ v Čadci sa mu snažili dovolať, no nepodarilo sa im to. Spomína sa to aj v správe operačného dôstojníka. V správe operačného dôstojníka z nedele 26. apríla sa píše. „O požiari bol vyrozumený starosta obce, ten však nedvíhal telefón. Pri dlhšom zvonení zrušil vyzváňanie. Miestni hasiči boli na zásahu bez automobilovej cisterny CAS 25, ktorá patrí obecnému úradu."
Museli prísť zo Žiliny
Do Oščadnice prišli teda pomáhať likvidovať požiar hasiči zo Žiliny, neskôr prišla na pomoc Tatra 148 z Turzovky. Pomohli aj tí, ktorí v ten deň nemali službu. Veliteľ Stanislav Kormanec inštruoval miestnych dobrovoľníkov, ktorí prišli bez techniky. Tí sa chopili hadíc, genfovakov a začali hasiť oheň zrejme zapríčinený spaľovaním haluzoviny. Ten sa čoraz rýchlejšie rozširoval po rúbanisku. Vodu čerpali priamo z potôčika cez plávajúce čerpadlo.
Všetci sa pre silnejúci vietor snažili čo najskôr dostať oheň pod kontrolu, čo sa im našťastie podarilo. Otázku, či je pravda, že hasiči nemohli promptne použiť techniku v prípade spomínaného požiaru aj preto, že musí o tom rozhodovať starosta, sme sa spýtali Miloslava Šulgana. Jeho odpoveď znela: "Nemám dôvod ani potrebu komentovať takéto informácie."
Čo hovorí zákon
Zákon č. 314/2001 Z.z hovorí, že obec je povinná podieľať sa v rozsahu svojej pôsobnosti na vytváraní podmienok na plnenie úloh ochrany pred požiarmi. Hasičská jednotka plní na území obce úlohy súvisiace so zdolávaním požiarov a vykonávaním záchranných prác pri živelných pohromách. Zákon stanovuje aj povinnosť obce zabezpečiť výstavbu a údržbu hasičskej stanice alebo hasičskej zbrojnice, zabezpečiť zdroje vody na hasenie požiarov a udržiavať ich v použiteľnom stave.
Išlo už o tretí požiar
Oščadnica je známou, hojne navštevovanou turistickou oblasťou. Malo by preto záležať nielen hasičom, ale i ďalším na tom, aby sa príroda nestala namiesto lákadlá odstrašujúcim mementom ľudskej ľahostajnosti. V tejto obci - časti Rovne likvidovali obrovský požiar aj 16. apríla. Takisto ho zapríčinilo spaľovanie haluzoviny. Požiar vtedy likvidovali hasiči na ploche 1 200 štvorcových metrov.