ČADCA. Po dlhej šesťmesačnej prestávke, počas ktorej boli brány Historickej lesnej úvraťovej železnice a Múzea kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke zatvorené a prebiehala ich údržba, sa opäť môžu návštevníci previezť historickými vlakmi, spoznať spôsob života našich predkov či ochutnať tradičné kysucké jedlá. Informovala nás o tom Lenka Jancová, komunikačná manažérka Kysuckého múzea.
Obe expozície pre Žilinský samosprávny kraj spravuje Kysucké múzeum v Čadci. "Počas minulého predĺženého víkendu sa tak začala sezónna prevádzka dvoch najvýznamnejších vysunutých pracovísk múzea," povedala Lenka Jancová.
Od 1. mája je pre návštevníkov sprístupnená lesná železnička, ktorá v tento deň ponúkla netradičný program. O deviatej hodine ráno rušňovodiči slávnostne zapálili oheň v peci parnej lokomotívy U 45, nasledovali jazdy motorovej lokomotívy a od obeda cestujúcich vyvážala spomínaná U „štyridsať päťka".
Pre návštevníkov sa zaujímavým bodom programu stala ukážka zvážania dreva. Práve prevoz dreva bol v minulosti hlavnou činnosťou železnice. No najväčším prekvapením bolo spustenie úvratí, kde sa návštevníci previezli cez dva hroty a po 12 rokov sa lokomotíva U. 45 opäť dostala do úvrate. "O ľudovú nôtu a veselú náladu sa postaral Roman Capek s malými folkloristami, ktorí hrou na heligónkach a spevom spríjemnili nielen program ale aj samotné jazdy po trati železničky," vyslovila manažérka.
Múzeum kysuckej dediny bolo otvorené v nedeľu 3. mája a tak, ako každý rok, i tento s programom Stavanie mája. Úkony sprevádzajúce túto slovenskú tradíciu predviedol folklórny súbor Staškovanka za Staškova. O samotné postavenie takmer 18 metrového mája sa postarali hasiči Dobrovoľného hasičského zboru Vychylovka.
Nálada pri stavaní mája bola príjemná, členovia FS Staškovanka vytancovali návštevníkov a svojím spevom oživili inak tichučkú dolinu Chmúra. Počas prvého prevádzkového víkendu tak skanzen a železničku navštívilo takmer tisícdvesto záujemcov.