RADÔSTKA. Túžby hasičov v Radôstke sa naplnili. Majú vlastnú sochu patróna Floriána. V blízkosti miesta, kde bola stará požiarna zbrojnica a je vybudovaná veľmi pekná, funkčná fontána, si hasiči svojpomocne postavili z kameňa zastrešený podstavec. Tam umiestnili sochu patróna. Najväčšie zásluhy na tom majú miestni hasiči- František Hulák ml., Ján Sobol, Anton Kuflík, Anton Kuric, Alojz Ďurinka, Ján Knapec, Alojz Strnádel, Marián Sobol, Milan Pastirik a ďalší dobrovoľníci.
Nechýbal sprievod s vlajkonošmi
V spomínané nedeľné ráno sa pri soche svätca zhromaždili hasiči z Radôstky, Starej Bystrice a Klubiny, aby boli svedkami slávnostného aktu. Správca farnosti sv. Andreja - Svorada a Beňadika v Radôstke Marek Rybanský po krátkej modlitbe sochu požehnal. Potom sa uniformovaný sprievod hasičov, na čele s vlajkonošmi vybral na asi 700 metrový pochod do miestneho kostola, kde farár odslúžil slávnostnú hasičskú svätú omšu. V homílií pripomenul, kto to vlastne bol sv. Florián, ktorého sviatok pripadá na 4. mája. Tento mučeník je jedným z najuctievanejších svätcov. Narodil sa v druhej polovici 3. storočia v Rakúsku a zomrel 4. mája 304 v Lorchu. Florián, ako mladý kresťan mal vynikajúci zmysel pre plnenie povinností a tak sa postupne, ako vojak - dôstojník stal kancelárom miestodržiteľa v spomínanom Lorchu v Hornom Rakúsku.
Smutný osud
Keď cisár Dioklecián vyvolal prenasledovanie kresťanov, Florián plánoval ich tajné oslobodenie. Jeho plán bol však prekazený a sám bol zatknutý. Keďže odoprel obetovať pohanským bohom, bol odsúdený a po krutom mučení aj usmrtený. Jeho telo s mlynským kameňom na krku hodili do rieky Enns. Legenda hovorí, že bolo vyplavené na breh, kde ho strážil orol, aby nebolo zhanobené. Nad jeho hrobom v 8. storočí postavili kláštor, ktorý dodnes stojí na ceste medzi Lincom a Viedňou. Jeho telesné pozostatky boli v 11. storočí prenesené do Ríma a odtiaľ do Krakova. V ikonografii sa sv. Florián zobrazuje ako rímsky vojak s kopijou a zástavou v ruke ako hasí vodou horiaci dom.
Po skončení sv. omše sa hasičský sprievod vybral do sály obecného úradu, kde členky DHZ Radôstka pre všetkých pripravili bohaté občerstvenie. K dobrej pohode prispela aj dychová hudba Alojza Kubalu so spoluhráčmi Emilom Kubalom, Jánom Kubalom a Antonom Hančínom.