ČADCA. Lesných požiarov je v poslednom období čoraz viac. Zisťovateľ príčin požiarov z Hasičského a záchranného zboru v Čadci Rastislav Fatura hovorí, že pokiaľ ide o dokázateľný priestupok, rieši sa blokovou pokutou 33 eur. Tá však môže byť oveľa vyššia, pokiaľ si páchateľ svoju vinu neprizná a vec sa rieši v správnom konaní. Dôležité je, či ide o fyzickú alebo právnickú osobu, rozhoduje aj to, či bola v minulosti trestaná, aká vysoká je škoda. Výška pokuty sa v takomto prípade pohybuje okolo 132 eur, no samozrejme, môže to byť aj oveľa viac. Výšku stanovuje zákon 314/2001, paragraf 61 o priestupkoch.
Hasiči v rámci prevencie spolupracujú s obcami, mestami, inštitúciami, školskými i ďalšími zariadeniami. Napriek širokej osvete a systematickej práci v tejto oblasti vypuklo v kysuckom regióne od začiatku roka do konca apríla až 111 požiarov. Až pri 70 bola príčinou nedbalosť a neopatrnosť ľudí, najmä pri spaľovaní odpadu po ťažbe dreva. Ďalšími príčinami bolo vypaľovanie suchých, trávnatých porastov, zakladanie ohňov v prírode. V deviatich prípadoch išlo o elektrický skrat, v šiestich o fajčenie v prírode. Štatistika hovorí aj o jednej obeti. Išlo o muža, ktorý nesprávne obsluhoval vykurovacie teleso. Pri požiaroch sa zranili dve osoby a jeden hasič. Škody dosiahli výšku 496 555 eur (15 miliónov korún). Raritami bol požiar zapríčinený atmosferickým bleskom či samovznietením uhlia. Najviac ich bolo v Čadci - až 20, v Kysuckom Novom Meste vypuklo 18 a v Krásne nad Kysucou 7. V siedmich prípadoch hasiči zistili úmyselné založenie.
Dozvedeli sme sa, že hasičov v poslednom období často volajú obyvatelia aj kvôli vlastnej neopatrnosti. Napríklad, zabuchnú si dvere a vovnútri majú zapnutý elektrický, plynový sporák, prípadne iný elektrospotrebič. Hasiči však upozorňujú, že takýto výjazd nie je zadarmo a volajúci musí po zdokumentovaní prípadu, ktorý sa robí v spolupráci s políciou, platiť.