KORŇA. Štátna cesta prvej triedy v Korni by už čoskoro mala dostať nový asfaltový koberec. Ako nás informoval starosta Jozef Kontrík, časť z nej je už urobená. „Dostali sme prísľub, že čoskoro dorobia aj zvyšok komunikácie," hovorí. Obec nezaháľa a dáva do poriadku aj miestne komunikácie, ktoré sú poškodené po zimnej údržbe.
Ich oprava však nie je jedinou doménou starostu. V súčasnosti plánuje spolu so združením TKO Semeteš, ktoré sa zaoberá odvozom komunálneho odpadu a patrí doň okrem ôsmich kysuckých obcí aj mesto Turzovka, výstavbu skládky na tuhý komunálny odpad na Semeteši. „V týchto dňoch rokujeme s bankami o úvere," hovorí Kontrík. Vybudovaním vlastnej skládky by tak združenie ušetrilo na odvoze odpadu na vzdialenejšie skládky. Ušetria tiež na úložnom za odpad.
Separujú poctivo
Ani separovaný zber nie je v Korni novinkou. Korňania separujú už viac ako osem rokov. „Čo sa týka separovaného zberu, máme takzvaný žetónový systém. Jednotlivé separované zložky dávajú občania do vriec. „Majú kalendár, kde sú označené dni, kedy sa aká komodita odváža a podľa toho vykladajú aj naplnené vrecia," informuje starosta.
Aj keď v súčasnosti v mnohých mestách či obciach separovaný zber stagnuje pre prudké zníženie cien za jednotlivé komodity, v Korni separujú poctivo. „Za obecným úradom máme zberný dvor, na ktorom uskladňujeme odpad od obyvateľov," vraví. Je tu všetko od železného odpadu, starých okien až po nebezpečný odpad ako sú práčky, chladničky, televízory.
Tiež nebezhečný odpad
„Snažíme sa aj napriek nízkym cenám separovať všetko čo sa dá. Dvakrát do roka vyvážame tiež nebezpečný odpad, ktorý sme medzitým uskladnili na zbernom dvore. Sme radi, že si už ľudia zvykli a nenachádzame v potokoch, alebo v lese pohodené staré televízory, práčky či chladničky," pochvaľuje si. Napriek tomu, že na vývoz odpadu obec dopláca z vlastného vrecka.
„Hoci sme zvýšili poplatky za odpad, aj tak tento rok musíme z vlastnej pokladnice doplatiť okolo 19 916,35 € (600-tis. korún)." Problémy im robia cezpoľní, teda chatári, ktorí prichádzajú do Korne na víkendy. „Vždy sa vyhovárajú, že oni tu odpad nerobia. Že si ho odvážajú domov. Je to však naopak tak, že dovezú staré televízory a iné spotrebiče, ktoré veľkodušne podarujú našim občanom. Tie potom neskôr nachádzame v kontajneroch," hovorí Kontrík.
Aj vďaka jeho snahe sa môže Korňa pýšiť krásnym a čistým okolím. Nielen starostovi, ale aj obyvateľom a jednotlivým obecným zložkám nie je čistota v obci ľahostajná. Miestni hasiči spolu s členmi jednej z politických strán fungujúcej v obci organizujú pravidelné brigády, v rámci ktorých permanentne upratujú okolie.