ČADCA. Mesto plánuje odpredať bytový dom na Moyzesovej ulici. Obyvatelia osady U Juroší sú proti tomu, aby vysťahovali neplatičov k nim. Pod petíciu sa podpísalo vyše 120 ľudí. „Vysťahovanie neplatičov do areálu Mestského podniku služieb v časti U Juroší je len z jednou z alternatív. Mestské zastupiteľstvo v Čadci požiadalo vedenie mesta, aby pripravilo podmienky odpredaja bytového domu na Moyzesovej ulici s analýzou sociálnych, ekonomických a právnych aspektov. Hľadáme riešenie, ako ochrániť majetok mesta, ktorý je v súčasnej dobe značne, vinou neplatičov, zdevastovaný. O zriadení náhradného ubytovania pre neplatičov sa k dnešnému dňu definitívne nerozhodlo. Rovnako ani o ďalšom využití bytových domov na Moyzesovej ulici," informovala MY Kysucké noviny hovorkyňa mesta Silvia Kajanková.
Dlhy na nájomnom sú čoraz väčšie
V bytoch na Moyzesovej ulici v Čadci, ktorých správcom je Dombyt Čadca, žije 137 rómskych obyvateľov. Ku koncu minulého roka dlhovali na nájomnom 105804,08 eur. Už v minulosti sa uvažovalo o tom, že dlhoročných neplatičov z lukratívnej časti mesta vysťahujú.
Obyvateľ osady U Juroší Tomáš Masár hovorí, že nie sú proti Rómom, ako etniku, napokon, v okolí bývali aj v súčasnosti žijú rómske rodiny. „Boli to slušní ľudia, neboli s nimi žiadne problémy," vysvetľuje. Dôvodom petície je skutočnosť, čo dokázali Rómovia z Moyzesovej urobiť za pár rokov s bytmi, ako sa správajú a aký život vedú. Proti ich umiestneniu U Juroší sú aj obyvatelia susediacich častí osady - obyvatelia zo Slovanskej cesty či Podzávozu.
Nedávno rovnaký problém riešili aj obyvatelia sídliska Žarec. Tí sa domnievali, že do 150 bytov, ktoré tam mesto postaví, sa nasťahujú práve Rómovia z Moyzesky a ďalší neprispôsobiví obyvatelia.
Problém chcú riešiť
Od 1. januára minulého roku prevzal správu mestských bytov Dombyt Čadca. Stalo sa tak na základe uznesenia mestského zastupiteľstva. Dombyt tiež poverili vymáhaním nedoplatkov za nájom a služby spojené s bývaním, ktoré prešli od predchádzajúceho správcu.
Nájomníci na Moyzeske neplatili, tým pádom neprispievali na obnovu bytového fondu, neuhrádzali bežné služby. Z bytov sa tak stali ruiny. Elektrinu majú len niektorí. V zime takmer všetci vykurujú byty pieckami na pevné palivo.