KRÁSNO NAD KYSUCOU. Na Kysuce sa vrátila doba ľadová. Obyvatelia a návštevníci Krásna nad Kysucou si totiž od dnešného dňa môžu prezrieť vernú napodobeninu mamuta vyrobenú z dreva, morskej trávy, konských chvostov a polystyrénu. V tamojšej prírodovednej expozícii vystavili aj pravý zub mamuta starý tisíce rokov, ktorý našli v minulosti na Kysuciach.
"Možno to bola bláznivá myšlienka, ale povedali sme si, že keď je v Krásne miesto nálezu mamuta, tak sa ho potom pokúsime rekonštruovať. Našla sa stolička z čeľuste mamuta dlhosrstého stará niekoľko desiatok tisíc rokov. Bolo to na prelome 60. a 70. rokov (minulého storočia)," poznamenal riaditeľ Kysuckého múzea Miloš Jesenský.
Viac než štyri metre vysokého mamuta začali vytvárať v polovici januára. Najskôr zmontovali drevenú konštrukciu, ktorú oblepili polystyrénom a naniesli srsť. "Tá spočíva v tom, že sme zohnali staré matrace, ktoré obsahovali morskú trávu, čo bol základ. Vrchná vrstva, čo je definitívna úprava, sú konské chlpy, vlasy," povedal jeden z tvorcov makety Róbert Cabúk.
Upozornil, že zviera s hmotnosťou približne 400 kilogramov je "mamutica". Na Kysuciach totiž chceli vyrobiť matku k napodobenine malého mamuta, ktorý už dlhšie skrášľuje kaštieľ v neďalekej Radoli.
Dospelé zviera zostane súčasťou novej prírodovednej expozície v Krásne, ktorú zatiaľ tvoria ešte fotografie rôznych živočíchov. Časom by však mali pribudnúť aj repliky ďalších zvierat, ktoré žili na severozápadnom Slovensku. V minulých rokoch si iné napodobeniny mamuta mohli prezrieť aj záujemcovia v Martine alebo v Bratislave.
Prví prapredkovia mamutov žili pred šiestimi miliónmi rokov. Naposledy sa tieto zvieratá objavili asi pred 4000 rokmi na Sibíri. Dožívali sa približne 60 rokov. Mohutné kly používali na odhŕňanie snehu pri získavaní rastlinnej potravy a tiež na obranu pred útočníkmi. Podľa vedcov mamuty vyhynuli asi v dôsledku klimatických zmien. K ich zániku však mohli prispieť aj ľudia alebo vírusy.