KYSUCKÝ LIESKOVEC. Teplo z biomasy je schopné pokryť 30 % z celkovej potreby tepla na Slovensku. Pri príležitosti výročnej konferencie "BIOMASA šanca pre Slovensko" to dnes v Žiline skonštatoval generálny riaditeľ združenia právnických osôb Biomasa so sídlom v Kysuckom Lieskovci Ladislav Židek.
Vykurovanie biomasou si podľa Žideka vyžaduje zhruba o 50 % vyššie investičné náklady ako pri vykurovaní plynom. "V každom rozvinutom štáte sa to rieši dotáciami štátu. U nás sa dotácie rozbiehajú veľmi pomaličky. Treba povedať, že vykurovanie biomasou, peletami, štiepkami je približne o 20 % lacnejšie ako plynom. Teda aj v prípade, že človek nejde do dotácie, tak do piatich, šiestich rokov sa mu peniaze, ktoré navyše vloží, vrátia z toho, čo ušetrí na platbe za plyn," skonštatoval generálny riaditeľ združenia Biomasa.
Konferencia sa konala pri príležitosti 10. výročia založenia združenia BIOMASA. "Za desať rokov sa nám podarilo prelomiť predovšetkým myslenie starostov. Našli sme zhruba 25 starostov v Žilinskom a Trenčianskom kraji, ktorí mali záujem pustiť sa do niečoho nového. Postavili sme továreň na úplne nový druh paliva, drevné pelety a vybudovali sme 44 kotolní. A dnes vyrábame čisté a ekologické palivo, ktoré si ľudia bežne môžu kúpiť a komfortom sa vyrovná plynu," povedal Židek.
Združenie Biomasa spustilo v roku 2004 v Kysuckom Lieskovci výrobu peliet. "Peleta je názov pre granulu kruhového prierezu s priemerom 6 alebo 8 milimetrov a dĺžkou 30 40 milimetrov. Vyrábajú sa z prvotriednej drevnej suroviny, pilín alebo hoblín lisovaním, takzvanou peletizáciou. Po spálení 1 kilogramu peliet vznikne asi 5 gramov popola, v bežnom rodinnom dome je to týždenne asi 1,5 kg popola. Množstvo 1 kg peliet má výhrevnosť asi 17,5 MJ a zodpovedá objemu 0,5 m3 zemného plynu," uviedol Židek. Spresnil, že kapacita výroby na Slovensku je asi 200.000 ton, pričom reálne sa v roku 2008 vyrobilo asi 70.000 ton a z nich sa asi 80 % vyviezlo za hranice Slovenska.