KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Expozícia ponúka možnosť nahliadnuť do autorovej bohatej, druhovo i názorovo rôznorodej tvorby počas uplynulých takmer štyridsiatich rokov a prezentuje široké spektrum výtvarných druhov, jednotlivé prelínajúce sa etapy tvorby a pozvoľné kreovanie umelcovho názoru. Výstava potrvá do 31. augusta.
Pavol Muška (1949) sa po ukončení štúdia na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (1973) vrátil do Kysuckého Nového Mesta, kde s malými prestávkami žije a tvorí aj v súčasnosti. Venuje sa monumentálnej a komornej tvorbe, akvarelu, olejomaľbe, artprotisu, fotografii a koláži. Ústrednou témou jeho tvorby je úsilie o vyjadrenie procesu premien, nekonečnosti bytia, rastu, zrodu a zániku. "Charakteristickým znakom výtvarného prejavu sa stali opakované variácie zvolených tém, ku ktorým sa cyklicky vždy novým spôsobom vracia, so snahou hľadať a vytvárať nové vzťahové súvislosti,“ povedala dnes pre agentúru SITA kurátorka Kysuckej galérie Zuzana Sýkorová.
Autorove počiatočné obdobie tvorby dokumentujú kresby, olejomaľby, akvarely, krajiny, portréty a zátišia poznačené realizmom, ktorý sa neskôr v oblasti portrétnej tvorby profiloval ako cielený umelecký program. "Monumentálnu tvorbu Pavla Mušku reprezentujú početné artprotisy, charakteristické mäkkosťou línií amorfných útvarov, náznakmi krajín, ktoré môžeme v bohatých tónoch farieb len tušiť, vznikajúce v priebehu osemdesiatych a deväťdesiatych rokov minulého storočia,“ upozornila Sýkorová. Podľa nej nenápadný, no permanentný posun v autorovom výtvarnom myslení najviditeľnejšie prebieha prostredníctvom akvarelu a krajiny.
Fotografia predstavuje pre Pavla Mušku médium, ktoré sa od 80. rokov 20. storočia stalo platformou jeho výtvarných experimentov. V poslednej dekáde sa vracia k starším fotografiám svojich najbližších, ktoré sa centrálnym umiestnením, expresívnymi maliarskymi zásahmi ocitajú v nových významových vzťahoch a naznačujú ďalšie zatiaľ nekonkretizované riešenia. "Samostatnú kapitolu otvárajú digitálne upravované fotografie, experimenty s digitálnou tlačou v kombinácii s maľbou, naznačujúce ďalší smer umelcovho výtvarného hľadania," dodala Sýkorová.