ČIERNE. Ide o lokalitu na Kysuciach, v ktorej sa stretávajú hranice Slovenska, Poľska a ČR. Podľa starostu obce Čierne Pavla Gomolu sa počas celého roka koná na Trojmedzí množstvo stretnutí mládeže, športovcov či turistov.
"Po páde hraníc bola prirodzená obava voči Poľskej republike. V Československu sme žili spoločne s Čechmi, ale Poľsko bolo pre nás neznáme. Chceli sme prepojiť kultúry a previazať rôzne záujmové združenia, aby rôznorodosť kultúr všetkých obohatila. Tak sme do toho zapojili hlavne mládež a vidím, že to bola dobrá myšlienka," povedal Gomola. Starosta Čierneho pripomenul, že v júli 2007 odovzdali do užívania spolu s predstaviteľmi českej obce Hrčava a poľskej obce Istebna osemnásťmetrový most pre peších, ktorý sa zároveň stal turistickým hraničným priechodom.
Na financovaní sa 65 % podieľala poľská strana a 35 % slovenská strana, pričom aj 65 % mosta je na poľskej strane hranice a 35 % na slovenskej strane. Súčasťou projektu, ktorý získal podporu z programu Interreg, bolo na slovenskej strane aj vybudovanie mobiliáru, súvisiaceho s turistickými trasami v rámci Trojmedzia. Už v roku 1995 osadili na Trojmedzí pomocou vrtuľníka tri žulové monolity nazvané Beskydy. "Vtedy sa konštatovalo, že hranice budú skôr symbolické a ďalšie generácie nech budujú vzájomnú úctu, spoluprácu a porozumenie medzi sebou. Na základe tejto myšlienky sme potom pokračovali a výsledkom sú spoločné projekty," dodal Gomola.