Pacienti, ktorí budú potrebovať lekársku službu prvej pomoci v neskorých nočných hodinách a nadránom, budú mať zrejme smolu. Bude totiž pravdepodobne fungovať len do polnoci.
ČADCA. V súčasnosti sa na lekára môžu obyvatelia Slovenskej republiky obrátiť prakticky nepretržite dvadsaťštyri hodín denne. Všeobecní lekári to majú dané zo zákona. To sa však už čoskoro zmení. Do druhého čítania totiž koalícia presadila novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Kým dnešné pohotovostné služby sú pacientom k dispozícii do 7. hodiny ráno, už čoskoro sa ambulancie zavrú odbíjaním 24. hodiny. Lekársku službu prvej pomoci by mala od polnoci suplovať záchranka.
Riaditeľ Rýchlej záchrannej služby Kysuce Ivo Hybrandt pre naše noviny uviedol, že pohotovostné služby Lekárskej služby mali svoje opodstatnenie aj po polnoci. „Už teraz máme veľa výjazdov. Pribudnú k nim ešte návštevy aj takýchto pacientov. Môže sa stať, že napríklad k dopravnej nehode v Čadci bude musieť prísť záchranka z Kysuckého Nového Mesta, lebo tá bližšia nebude k dispozícii,“ hovorí Hybrandt. Podľa jeho slov to bude aj veľmi drahá zdravotná služba pre tých, ktorí ju vlastne ani nepotrebujú. Stačila by im návšteva všeobecného lekára na pohotovosti. Podľa jeho slov zrušenie pohotovostí po polnoci nie je žiadnym riešením. „Samozrejme, že všetko má svoje pre aj proti, je mi naozaj ťažké hodnotiť, či je zrušenie pohotovostí správnym krokom, ale viac sa mi javí tak, že asi nie je,“ pokračuje riaditeľ záchranky.
Konateľka firmy ARGO, s. r. o., ktorá sa stará o chod a priebeh Lekárskej služby prvej pomoci v čadčianskom okrese, Irena Kožáková, hovorí, že z jej pohľadu ako lekára je to dobre. O polnoci skončia a môžu ísť domov
k rodinám. „Treba sa však na to pozrieť aj zo strany pacienta. Ako to on vníma. Myslím, že pre neho to bude strata. Príde o vymoženosť, ktorú mu doteraz poskytoval štát. A určite všetci vieme, že čo sa raz zruší, už ťažko sa dá späť,“ hovorí Kožáková. Podľa nej to nie je veľmi dobré riešenie. Hoci pacientov po polnoci býva málo - priemerne 28 dospelých a 14 detí, aj to sú pacienti, ktorí potrebujú pomoc lekára. „Môže sa stať, že dieťa dostane v noci vysoké horúčky. Pochybujem, že príde k nemu záchranka. A ak aj áno, čo ak ju bude treba viac inde?“ pokračuje Kožáková a dodáva, že hoci lekárom ubudne práce, predsa len by sa malo myslieť v prvom rade na pacienta a na jeho potreby.