RADOĽA. Drotárstvo sa väčšinou zachováva len formou zbierkových predmetov v múzeách či obdobných zariadeniach. Kysucké múzeum v Čadci, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, sa rozhodlo vo svojej expozícií Kaštieľa v Radoli predstaviť návštevníkom predmety vytvorené pracovitými rukami drotárov zo zbierok Slovenského národného múzea v Martine a Bratislave.
Návštevníci tak budú mať možnosť vidieť 80 odrôtovaných či drôtených predmetov, výrobkov a náradia. Oku obdivovateľa určite neuniknú skvosty vyrobené drotárom Róbertom Hozákom z Čadce, Ladislavom Jurovatým z Bratislavy, Ladislavom Fapšom zo Žiliny, Ladislavom Mihalom zo Senice i šperkom Marty Filovej zo Žiliny.
Výstava Svetom, moje, svetom... je v radoľskom kaštieli sprístupnená od 29. júna a potrvá až do 20. septembra 2009. Srdečné pozývame všetkých na vernisáž tejto výstavy, ktorá sa uskutoční 19. júla 2009 o 12.30 hod. v priestoroch kaštieľa. Okrem vernisáže je na nedeľu pripravený bohatý kultúrny program.
Medzi najtypickejšie doplnkové zamestnania na Kysuciach patrilo drotárstvo. Jeho počiatky siahajú už do 18. storočia. Hlavným dôvodom vzniku tohto remesla boli problémy s málo úrodnou pôdou v horských oblastiach, ktoré zabezpečovali obživu pre celé rodiny. A tak sa muži začali venovať tejto vandrovnej, podomovej živnosti. Základným materiálom sa stal drôt a neskôr plech, ktoré používali na opravu hlineného, smaltového a plechového riadu, poľnohospodárskeho náradia a na výrobu predmetov do domácnosti, ako napríklad naberačky, vidličky, košíky, vešiaky, cedidlá a mnohé iné.
V čase najväčšieho rozšírenia, na prelome 19. a 20. storočia, pracovalo s drôtom takmer desaťtisíc mužov z viac ako 150 obcí z Kysúc a Trenčianskej stolice. Majstri drotári sa za svojou prácou vyberali až do Ázie, Afriky i Ameriky, kde si zakladali malé drotárske dielne, ktoré neskôr prerástli do veľkých priemyselných firiem. Po 1. svetovej vojne zmenou politických a hospodárskych pomerov drotárstvo postupne začalo upadať a po 2. svetovej vojne vo svojej klasickej podobe prakticky zaniklo.